Χετάφε-Ρεάλ 1-2: Κριστιάνο ο λυτρωτής!(vid)

Ο Πορτογάλος σκόραρε στο 85' και η Ρεάλ πέρασε από τη Χέταφε με 1-2!

Όταν όλα έδειχναν νέο «δώρο» στην Μπαρτσελόνα… μίλησε ο Κριστιάνο Ρονάλντο! Λίγα λεπτά αφότου έχασε ΜΥΘΙΚΗ ευκαιρία, ο Πορτογάλος σκόραρε, τελικά, στο 85' και η Ρεάλ πέρασε από τη Χέταφε, 1-2!

Ο Κριστιάνο είναι εδώ! Με το πρώτο του γκολ στη φετινή Primera Division και μάλιστα, λίγα λεπτά αφότου έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, ο Πορτογάλος γλίτωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης από -ακόμα μία- «γκέλα» ολκής!

Στο 85' της αναμέτρησης με τη Χετάφε, ο CR7 έλαβε το… συστημένο από τον Ίσκο και με ξερό, διαγώνιο σουτ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (1-2), μέσα στο ''Alfonso Perez'', λυτρώνοντας και τον Ζινεντίν Ζιντάν, στο 100ό παιχνίδι του στον πάγκο των «μερένχες».

Θυμίζουμε, ο Ρονάλντο ήταν τιμωρημένος στο ξεκίνημα της σεζόν (λόγω της αποβολής του στο Σούπερ Καπ) και… τσακωμένος με το γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια!

Συγκεκριμένα, είχε 28 άστοχες προσπάθειες, κάτι πρωτόγνωρο για τα δεδομένα του. Και τα… φαντάσματα επανήλθαν ένα τέταρτο πριν το τέλος, όταν έχασε το ευκολότερο, πιθανότατα, τέρμα της καριέρας του, καθώς, σε κενή εστία, βρήκε την μπάλα με τον αστράγαλο και την έστειλε άουτ! Για να «μιλήσει», τελικά, λίγο αργότερα, στέλνοντας τη Ρεάλ στο -4 από την Μπαρτσελόνα -που έχει το ντέρμπι με την Ατλέτικο το βράδυ.

Νωρίτερα, στο 39', ο Καρίμ Μπενζεμά είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους με υπέροχο πλασέ, αλλά, στο 56', σε μία γρήγορη αντεπίθεση, η Χετάφε ισοφάρισε με τον Μολίνα και προσπάθησε με νύχια και με δόντια να κρατήσει τον βαθμό, αλλά δεν τα κατάφερε…