Στο κόλπο του τίτλου η Ρεάλ

Η Βασίλισσα πέρασε με 4-2 από την έδρα της Θέλτα και μπήκε στο κόλπο του τίτλου

Και από το πουθενά η Ρεάλ μπήκε ξανά στη μάχη του τίτλου. Οι Μαδριλένοι κέρδισαν με 4-2 μέσα στην έδρα της Θέλτα και πλέον απέχουν τέσσερις βαθμούς από την Μπαρτσελόνα. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές για τον Σολάρι (Κασεμίρο, Νάτσο και Ρεγκιλόν).

Η Θέλτα άγγιξε το γκολ το γκολ στο 19ο λεπτό καθώς είχε δοκάρι με τον Γιοκουσλού αλλά στο 24’, ο Μόντριτς έβγαλε μαγική μπαλιά στον Μπενζεμά που γύρισε πανέμορφα και πλάσαρε για το 0-1. Στο 35ο λεπτό το σουτ του Κρόος από ιδανικό σημείο πέρασε λίγο έξω κι ενώ ο Άλβαρεθ ήταν εκτός θέσης.

Στο 49’ η κεφαλιά του Άσπας πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 56’ ο Μπενζεμά από δεξιά άδειασε έναν αντίπαλο έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στον Άλβαρεθ και στο δοκάρι, αλλά ο Καμπράλ πέτυχε αυτογκόλ για το 0-2. Ωστόσο στο 61’ ο Μπράις Μέντεθ σέντραρε από δεξιά και ο Μάγιο με φοβερό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2.

Στο 67’ ο Μπενζεμά από κοντά έκανε το γύρισμα αλλά αστόχησε και στην κόντρα ο Άσπας σούταρε από δεξιά αλλά ο Κουρτουά είπε όχι. Και στο 81’ ο Οντριοθόλα κέρδισε πέναλτι από τον Χουνκά και ο Ράμος με εκτέλεση Πανένκα έκανε το 1-3. Στο 87’ η Θέλτα έχασε με κόκκινη τον Καμπράλ και στο 90+1’ ο Θεμπάγιος με φοβερό σουτ από μακριά έκανε το 1-4. Στο 90+4' το σουτ του Μπράις Μέντεθ κόντραρε στον Σάντσεθ και κατέληξε στα δίχτυα του Κουρτουά για το 2-4.

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρεθ, Καμπράλ, Μάγιο, Ρονκάλια, Χουνκά, Μπελτράν (64’ Χιουλσάγκερ), Μπράις Μέντεθ, Άσπας, Γιοκουνσλού, Μπουφάλ (64’ Μορ), Μάξι Γκόμες

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Ρεγκιλόν (45’ Χάβι Σάντσεθ), Νάτσο (70’ Ασένσιο), Οντριοθόλα, Κασεμίρο (19’ Θεμπάγιος), Κρόος, Μόντριτς, Μπενζεμά, Μπέιλ, Βάσκεθ

Γήπεδο: Μπαλαΐδος

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση