Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 0-3: Λατινοαμερικάνικη απόβαση στην Μαδρίτη (HD video)

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν όλα τα λεφτά στο El Classico

Τη διαφορά από τη μισητή της Ρεάλ Μαδρίτης στους 14 βαθμούς εκτόξευσε η Μπαρτσελόνα η οποία με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο του El Classico, επικράτησε της «βασίλισσας» με 0-3.

Σουάρεζ και Μέσι κτύπησαν στο 54ο και 64ο λεπτό της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με την αποβολή του Καρβαχάλ, επέβαλαν στον απόλυτο βαθμό το ρυθμό της Μπαρτσελόνα στο χορτάρι του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Σε συνδυασμό μάλιστα με τις χθεσινές απώλειες της έτερης ομάδας της Μαδρίτης, Ατλέτικο, το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδ απέκτησε τεράστιο πλεονέκτημα για την υπόθεση τίτλος, ανοίγοντας τη ψαλίδα στους εννιά βαθμούς.

Πρώτο ημίχρονο

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο αντίπαλο πλεκτό, ωστόσο ο Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος νίκησε τον Τερ Στέγκεν με κοντινή κεφαλιά, υποδείχθηκε ορθά σε θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Καρβαχάλ δοκίμασε το πόδι του από απόσταση 20 μέτρων ωστόσο ο Τερ Στέγκεν απόκρουσε σταθερά, με την Μπαρτσελόνα να ψάχνει κάτι θετικό στην αντεπίθεση στο 8ο λεπτό ωστόσο ο Σουάρεζ υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Στο 11ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ όταν ο Κρος σημάδεψε τον αφύλακτο Ρονάλντο στο σημείο του πέναλτι ωστόσο ο Πορτογάλος είδε τη μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του! Πέντε λεπτά αργότερα οι Καταλανοί πάτησαν περιοχή ωστόσο το γύρισμα του Παουλίνιο αποδείχθηκε εύκολη λεία για τον Βαράν, με τον Ρονάλντο στο 20ο λεπτό να μην επιδεικνύει πνεύμα ομαδικότητας και να τελειώνει μόνος και ανεπιτυχώς προϋπόθεση από αριστερά και ενώ υπήρχαν τρία στηρίγματα στην περιοχή.

Η πρώτη σπουδαία φάση καταγράφηκε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με τον Παουλίνιο να κάνει το σουτ στην κίνηση εντός περιοχής με τον Νάβας να παραχωρεί κόρνερ με υπερένταση. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Ρονάλντο να κάνει την κούρσα από αριστερά αλλά να βλέπει τον Τερ Στέγκεν να σταματά με το δεξί πόδι το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε.

Στο 39ο λεπτό ο Μέσι ταλαιπώρησε τον Κασεμίρο από αριστερά και σημάδεψε τον Παουλίνιο, η κεφαλιά του οποίου σταμάτησε στον Νάβας, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά με καρφωτή κεφαλιά είδε τη μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο 52ο λεπτό του αγώνα ο Άλμπα σημάδεψε τον Σουάρεζ εντός περιοχής ωστόσο το πλασέ του Ουρουγουανό σταμάτησε στον Νάβας. Δύο λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός εξιλεώθηκε με τον Ρομπέρτο να του δίνει έτοιμο γκολ και με πλασέ στην κίνηση ήρθε το 0-1. Στο 58ο λεπτό ο σκόρερ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ ωστόσο το σουτ μέσα από την περιοχή κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζονται γεγονός που αποτυπώθηκε στο 63ο λεπτό.

Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των Μαδριλένων και άστοχες προσπάθειες των Σουάρεζ και Μέσι, ο Καρβαχάλ παραχώρησε πέναλτι παίζοντας τη μπάλα με το χέρι, δεχόμενος την κόκκινη κάρτα. Ο Μέσι δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 0-2, με τον Ζιντάν να αποσύρει τον Μπενζεμά και να επιστρατεύει τον Νάτσο.

Το κοινό στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» αποδοκίμασε τους γηπεδούχους οι οποίοι έδειχναν ανύμποροι να γυρίσουν το παιχνίδι και μάλιστα με παίκτη λιγότερο, με τον Γάλλο τεχνικό να τα παίζει όλα για όλα στο 73ο λεπτό με την είσοδο των Μπέιλ και Ασένσιο. Η αντίδραση ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Ουαλό να πλασάρει εξ επαφής τον Τερ Στέγκεν ο οποίος κράτησε το μηδέν παθητικό.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ στο 80ο λεπτό όταν ο νεοεισελθόντας Σεμέδο είδε το πλασέ του να σταματά στο σώμα του Νάβας, με τον Ράμος τέσσερα λεπτά αργότερα να μη μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στο πλεκτό μετά από συρτή μπαλιά του Ρονάλντο. Στο 87ο λεπτό ο Μέσι έψαξε το δεύτερο γκολ με τον τερματοφύλακα της Ρεάλ να μαζεύει με διπλή προσπάθεια με τους Καταλανούς να φτάνουν σε τρίτο γκολ στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης στην πρώτη επαφή του Βιδάλ με τη μπάλα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζ. Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο (73' Μπέιλ), Μόντριτς, Κρος, Κόβατσιτς (73' Ασένσιο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (66' Νάτσο)

Μπαρτσελόνα (Ε. Βαλβέρδ): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (89' Βιδάλ), Πικέ, Βερμάλεν, Άλμπα, Μπούσκετς, Ινιέστα (76' Σεμέδο), Ράκιτιτς, Παουλίνιο (85' Γκόμες), Σουάρεζ, Μέσι

Σκόρερς: 54' Σουάρεζ, 64' Μέσι, 92' Βιδάλ

Κίτρινες κάρτες: Βερμάλεν, Ράμος, Μαρσέλο/Μπουσκέτς

Κόκκινη κάρτα: Καρβαχάλ

Εισιτήρια: 82,604

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση