Ρεάλ Μαδρίτης – Χιρόνα 1-2: Η θαρραλέα Χιρόνα ταπείνωσε τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη! (vid)

Με φοβερή ανατροπή μέσα στο Μπερναμπέου, η Χιρόνα έριξε στα σχοινιά τη Ρεάλ Μαδρίτης (1-2), αφήνοντας τους Μερένγκες εννιά βαθμούς μακριά από την κορυφή και την Μπαρτσελόνα! Αποβλήθηκε ο Ράμος

Το κυριακάτικο μεσημέρι στη Μαδρίτη, η Ρεάλ χρειαζόταν απλά να κάνει τη δουλειά της απέναντι στη Χιρόνα για να μείνει στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα στην κορυφή ενόψει και του clasico σε δύο εβδομάδες. Όμως κάτι η επιπολαιότητα της Βασίλισσας, κάτι το θάρρος της ψυχωμένης Χιρόνα έφεραν τα... πάνω-κάτω στο Σαντιάγο Μπερναμπέου, με τους παίκτες του Σακριστάν να φτάνουν σε μια τρελή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με Στουάνι και Πόρτου (η Ρεάλ είχε προηγηθεί με τον Καζεμίρο στο 25') και να παίρνουν μια τεράστια νίκη (1-2) που ίσως στο τέλος κρίνει και την παραμονή τους στην Primera. Αντίθετα με την γκέλα αυτή, η Ρεάλ έχασε υπερπολύτιμο έδαφος, μένοντας πλέον εννιά βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα στην κορυφή, ενόψει και του clasico σε δυο αγωνιστικές.

Η Χιρόνα μπήκε θαρραλέα στο παιχνίδι θέλοντας να πατήσει περιοχή με τους Πόρτου και Στουάνι, ενώ παρουσίαζε καλή οργάνωση στα μετόπισθεν δίχως να αφήνει χώρους. Μετά το πρώτο τέταρτο, ωστόσο, η Ρεάλ άρχισε να βρίσκει ρυθμό παίρνοντας τα ηνία του ματς και αφού δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Βάθκεθ στο 17', το πέτυχε με τον Καζεμίρο στο 25'. Ο Κρόος γέμισε μέσα στην περιοχή και ο Βραζιλιάνος νίκησε στον αέρα την αντίπαλη άμυνα στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ρεάλ συνέχιζε να έχει την υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργεί τις πολύ μεγάλες φάσεις. Στο 40' η Χιρόνα απείλησε με ένα μακρινό δυνατό σουτ του Γκρανέλ που πέρασε δίπλα από το κάθετο του Κουρτουά, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπενζεμά από καλή θέση μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπουνού. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μαρσέλο βρήκε δίχτυα, αλλά από θέση οφσάιντ, και το γκολ σωστά δεν μέτρησε με χρήση του VAR.

Οι παίκτες του Σαντιάγο Σολάρι μπήκαν... φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να βρουν ένα δεύτερο γκολ γρήγορα, και έφτασαν κοντά σε τρεις περιπτώσεις με Μαρσέλο στο 46' και Μπενζεμά στο 49' και στο 52'. Πάντως οι Μερένγκες θα πρέπει να αισθάνονται τυχεροί στο 59' όταν η Χιρόνα σπατάλησε μια διπλή τεράστια ευκαιρία, με τον Κουρτουά να αποκρούει στη γωνία την κεφαλιά του Λοσάνο, και τον Αλέιξ Γκαρθία στη συνέχεια από κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο!

Η Χιρόνα είχε χτυπήσει το... καμπανάκι, η Ρεάλ δεν το άκουσε και το πλήρωσε. Στο 64' αφού η κεφαλιά του Στουάνι σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, το σουτ του Αλέιξ Γκαρθία βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ράμος. Πέναλτι και κίτρινη στον αρχηγό της Ρεάλ, με τον Στουάνι να νικάει τον Κουρτουά από την άσπρη βούλα και να ισοφαρίζει σε 1-1. Οι Μαδριλένοι τα είχαν... χαμένα, και οι φιλοξενούμενοι, που δεν φοβόντουσαν να πάρουν ρίσκα, πήγαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, αλλά το δυνατό σουτ του Πόρτου στο 71' σταμάτησε στο δοκάρι του Κουρτουά!

Στο 75' όμως η Ρεάλ δεν γλίτωσε. Η θαρραλέα Χιρόνα βγήκε ξανά μπροστά σε αντεπίθεση, ο Κουρτουά σταμάτησε το πλασέ του Λοσάνο, αλλά η μπάλα έπεσε στον Πόρτου, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά «πάγωσε» το Σαντιάγο Μπερναμπέου κάνοντας το 1-2 και την ανατροπή! Ο Σολάρι, αφού είχε ρίξει Βινίσιους και Μπέιλ στο ματς, πέρασε και τον Μαριάνο. Γκολ, όμως, δεν βρήκε ποτέ, με τον Σέρχιο Ράμος να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη στο 90', ολοκληρώνοντας ένα κακό μεσημέρι για τη Βασίλισσα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πάντως ο Κουρτουά προωθήθηκε σε κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο.

Οι συνθέσεις:

Ρεάλ Μαδρίτης (Σαντιάγο Σολάρι): Κουρτουά, Μαρσέλο, Ράμος, Βαράν, Οντριοθόλα, Καζεμίρο, Κρόος, Θεμπάγιος (74' Μαριάνο), Βάθκεθ (58' Βινίσιους), Ασένσιο (66' Μπέιλ), Μπενζεμά

Χιρόνα (Εουσέμπιο Σακριστάν): Μπουνού, Χουάνπε, Αλκαλά, Ραμάλιο, Ντάγκλας Λουίζ, Πονς (46' Αλέιξ Γκαρθία), Γκρανέλ, Πόρο (46' Λοσάνο), Ραούλ Γκαρθία, Στουάνι, Πόρτου (84' Βαλέρι)