Παραμένει πρώτη στον κόσμο η Ρεάλ(vid)

Πέμπτο τρόπαιο μέσα στο 2017 για την ομάδα του Ζιντάν

Απλά… υπόκλιση για αυτή τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Μπορεί πολλοί να νόμιζαν ότι αυτός ο σύλλογος τα έχει πετύχει όλα, ωστόσο με την κατάκτηση του Παγκόσμιου Κυπέλλου Συλλόγων ξεπέρασε και τον εαυτό της, αφού για πρώτη φορά κατέκτησε 5 τρόπαια σε ένα ημερολογιακό έτος!

Θύμα της ομάδας του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν η Γκρέμιο ή πιο ορθά η Γκρέμιο έπεσε θύμα του φυσικού ηγέτη της «βασίλισσας», του Κριστιάνο Ρονάλντο που στο 53’ με εκτέλεση φάουλ νίκησε τον τερματοφύλακα των Βραζιλιάνων, Μαρσέλο Γκρόε, γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-0.

Αυτός είναι ο 6ος τίτλος σε Παγκόσμιο επίπεδο για τη Ρεάλ Μαδρίτης και ο 3ος μετά το 2014 (2014, 2016), ενώ έχουν προηγηθεί με τη μορφή του Διηπειρωτικού Κυπέλλου τα τρόπαια του 1960, 1998 και 2002.

Παρ’ όλα αυτά, ο τίτλος ήρθε πολύ πιο δύσκολα συγκριτικά με άλλες σεζόν, καθώς η Γκρέμιο επιβεβαίωσε τις προβλέψεις πριν από το παιχνίδι και πρόσφερε μια μάχη ίσο προς ίσο απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Μαδριλένοι στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία των Βραζιλιάνων, με τον Κριστιάνο να είναι ο πιο δραστήριος από πλευράς «μερένχες».

Η ιστορία του β’ ημιχρόνου άλλαξε πολύ γρήγορα, αφού μόλις στο 53’, ο Πορτογάλος σούπερ-σταρ με εκπληκτική επέμβαση φάουλ, στην οποία φέρει ευθύνη και ο τερματοφύλακας της Γκρέμιο, κυρίως για την αργή του αντίδραση. Μάλιστα, η Ρεάλ έχασε ακόμα μία ευκαιρία για να «σκοτώσει» το παιχνίδι, ωστόσο στο 65’ ο Μόντριτς είδε την μπάλα από δυνατό σουτ που επιχείρησε να καταλήγει στο δοκάρι.

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση