Ρεάλ - Λεβάντε 1 - 1: Νέο στραβοπάτημα για τη «βασίλισσα»

Μετά την Βαλένθια και η Λεβάντε κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από το «Σαντιάγο Μπερναμπέου»

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας πέντε αγωνιστικών και τον Ζιντεντίν Ζιντάν να πραγματοποιεί περιορισμένο ροτέισον εν όψει και του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ, η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε την δεύτερή της φετινή απώλεια εντός συνόρων. Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Βαλένθια, οι πρωταθλητές Ισπανίας είδαν την Λεβάντε να φεύγει από τη Μαδρίτη με ένα βαθμό, μετά από έναν αγώνα που μπορεί να χαρακτηριστεί έως και επεισοδιακός.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Ίβι Λόπες, με τον σκόρερ να δρα μέσα από τη μεγάλη περιοχή και με σουτ στην κίνηση να νικά τον Κασίγιας. Η αντίδραση των γηπεδούχων μπορεί να χαρακτηριστεί άμεση αφού στο 36ο λεπτό ο Βάσκες έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με το 1-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου. Σημαντικό στοιχείο το οποίο καταγράφηκε στο πρώτο ημίχρονο ήταν η αποχώρηση του Μπενζεμά λόγω τραυματισμού στο 28ο λεπτό, γεγονός που τον καθιστά τουλάχιστον αμφίβολο για τον αγώνα της Τετάρτης με τον ΑΠΟΕΛ.

Στην επανάληψη και παρά τις προσθήκες των Ίσκο και Κόβασιτς, η Ρεάλ όχι μόνο δεν κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαρσέλο. Ο Βραζιλιάνος μπακ είχε μια προσπάθεια στον στόχο στο 89ο λεπτό και στην εξέλιξη της φάσης κλώτσησε αντίπαλο με αποτέλεσμα ο Αλεχάντρο Ερνάντες να τον στείλει πρόωρα στα αποδυτήρια. Στο 4ο και τελευταίο λεπτό της καθυστέρησης, η «βασίλισσα» έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει το τρίποντο, ωστόσο το σουτ του Κρος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ραούλ Φερνάντες.

Θέση στο αρχικό σχήμα για την Ρεάλ πήραν οι Κασίγιας, Ράμος, Μαρσέλο, Νάτσο, Καρβαχάλ, Ερνάντες, Βάσκες, Γιορέντε, Ασένσιο και Μπενζεμά, ενώ για περισσότερο από μια ώρα αγωνίστηκε και ο Μπέιλ ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον τελευταίο.