Μπιλμπάο-Ρεάλ 1-1: Πρώτες απώλειες για τη «βασίλισσα» (vid)

Η Αθλέτικ απέσπασε 1-1 στο Nuevo San Mames

Μια χαρά τα πήγαινε στη μετά-Ρονάλντο και Ζιντάν εποχή η Ρεάλ του Χούλεν Λοπετέγκι, όμως στη Χώρα των Βάσκων ήρθε η πρώτη απώλεια. Η Ατλέτικ προηγήθηκε και η Ρεάλ απλά κατάφερε να μην ηττηθεί αλλά έχασε την κορυφή στην οποία είναι μόνη πρώτη η Μπαρτσελόνα με 4x4. Τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Ικερ Μουνιαΐν, σκόραρε αμέσως μόλις μπήκε ο Ισκο.

Η Ρεάλ έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 2' με τον Μόντριτς και το ματς απέκτησε γρήγορα ρυθμό, με την Αθλέτικ του Εντουάρδο Μπερίσο να μην έχει καμία διάθεση να κάτσει πισω. Ινιάκι Γουίλιαμς και Σουσαέτα δοκίμασαν τα πόδια τους, όπως και ο Γιούρι για να κάνουν εντύπωση οι Merengues στο 30' όταν ύστερα από φοβερό one-touch παιχνίδι έφτιαξαν φάση, όμως το σουτ του Μάρκο Ασένσιο απέκρουσε ο νεαρός keeper των γηπεδούχων, Ουνάι Σιμόν. Δύο λεπτά μετά, η ομάδα του Λοπετέγκι βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν Σουσαέτα και Ντε Μάρκος συνδυάστηκαν εκπληκτικά και ο Μουνιαΐν σκόραρε σε κενή εστία για το 1-0 που έμεινε για το πρώτο μέρος, αφού ο Ουνάι Σιμόν σταμάτησε στο 38' το σουτ του Μόντριτς.

Στην επανάληψη, η Ρεάλ έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 60' όταν ο Σιμόν έχασε την μπάλα μετά το φάουλ του Μπέιλ και ο Ράμος από κοντά σούταρε πάνω του και στα επόμενα λεπτά ο Λοπετέγκι είδε όνειρο. Στο 61' έβγαλε τον Μόντριτς και έβαλε τον Ισκο και στο 63' ο Ισπανός μέσος σκόραρε ύστερα από τη σέντρα του Μπέιλ από δεξιά. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβηκαν και έψαξαν τη νίκη, κόντρα σε μια Αθλέτικ που είχε χάσει με τραυματισμό τον Μουνιαΐν, όμως στο 68' Ασένσιο και Μπενζεμά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 71' ήταν η σειρά των Βάσκων να έχουν διπλή φάση με Σουσαέτα και Ινιάκι Γουίλιαμς και παρότι η Ρεάλ το κυνήγησε μέχρι το τέλος, δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε και αρκέστηκε στο 1-1.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Εντουάρδο Μπερίσο): Ουνάι Σιμόν, Ινιγο Μαρτίνεθ, Γιεράι Αλβαρες, Ντε Μάρκος, Γιούρι, Ντάνι Γκαρθία, Ραούλ Γκαρθία, Μπενιάτ (81' Μικέλ Ρίκο), Σουσαέτα, Μουνιαΐν (54' Κάπα), Ινιάκι Γουίλιαμς (76' Σαν Χοσέ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Χούλεν Λοπετέγκι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κροος, Μόντριτς (61' Ισκο), Θεμπάγιος (46' Καζεμίρο), Ασένσιο, Μπέιλ (75' Λούκας Βάθκεθ), Μπενζεμά.

Πηγή: gazzetta.gr