Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Ρεάλ

Η «βασίλισσα» κόλλησε στο 2-2 μέσα στην έδρα της Θέλτα

Η «βασίλισσα» κόλλησε στο 2-2 μέσα στην έδρα της Θέλτα κι έτσι πήγε στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Μπέιλ. Στους 16 βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα οι Μαδριλένοι που έχουν ένα ματς λιγότερο.

Στο 2ο λεπτό το σουτ, του Μπέιλ πέρασε λίγο άουτ όπως κι εκείνος του Άσπας στο 8’ και στο 12’ ο φορ της Θέλτα σημάδεψε το δοκάρι του Νάβας με προβολή εξ επαφής. Στο 25’ ο Βας από ιδανικό σημείο έκανε τραγικό πλασέ και στο επόμενο λεπτό ο Μπλάνκο έδιωξε δύσκολα το σουτ του Κασεμίρο. Και στο 33’ ο Ρονάλντο έχασε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, ο Σίστο με τη μία έδωσε στον Βας που πήρε μέτρα, είδε εκτός εστίας τον Νάβας και με πανέμορφη λόμπα έκανε το 1-0. Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα, ο Κρόος έβγαλε μαγική κάθετη, ο Μπέιλ πρόλαβε την έξοδο του Μπλάνκο και με πλασέ έκανε το 1-1. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Θέλτα, στο 38’, ο Ίσκο έβγαλε κάθετα, ο Μπέιλ κινήθηκε ξανά στο όριο και με πλασεδάκι στην κίνηση έκανε το 1-2.

Από το 53’ ως το 56’ οι Σίστο, Ρονάλντο και Ίσκο είχαν από ένα καλό σουτ που έφυγε άουτ ενώ στο 64’ ο Μπλάνκο έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Ρονάλντο και στο 69’ το τακουνάκι του Γκόμες πέρασε εκτός. Και στο 71’ οι Άσπας και Κάστρο έκρυψαν την μπάλα (ο δεύτερος από θέση οφσάιντ), ο Νάβας έκανε πέναλτι στον Άσπας, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο κίπερ της Ρεάλ έσωσε. Στο 73’ η κεφαλιά του Γκόμες έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 80’ ο Βάσκεθ βρήκε κάθετα τον Ρονάλντο που έκανε το σουτ αλλά ο Μπλάνκο απέκρουσε. Και στο 82’ ο Βας έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Γκόμες με κεφαλιά έκανε το 2-2. Στο 84’ ο Ρονάλντο από αριστερά έκανε το δυνατό σουτ αλλά αστόχησε και στο 90’ ο Λούκας Βάσκεθ βρέθηκε όνος με τον Μπλάνκο, έκανε πολύ δυνατό σουτ αλλά ο κίπερ της Θέλτα του είπε όχι.

ΘΕΛΤΑ: Ρουμπέν Μπλάνκο, Ρονκάλια, Γιόνι Κάστρο, Μάγιο, Καμπράλ, Σίστο (73’ Λομπότκα), Άσπας, Βας (90+1’ Χοσαμπέδ), Ερνάντες, Ραντόγια, Γκόμες

ΡΕΑΛ: Νάβας, Μαρσέλο, Νάτσο, Βαράν, Ασράφ, Μόντριτς (76’ Λούκας Βάσκεθ), Κρόος, Κασεμίρο, Ίσκο (77’ Κόβασιτς), Ρονάλντο, Μπέιλ (84’ Ασένσιο).

Πηγή: aek365.gr