Βαλένθια-Ρεάλ 1-4: Έκανε πάρτι στο «Μεστάγια» η βασίλισσα! (hd video)

Η Ρεάλ πέρασε με 4-1 από τη δύσκολη έδρα της Βαλένθια και δείχνει σημάδια βελτίωσης

Υπάρχει ζωή τελικά στη Ρεάλ, που πέτυχε μεγάλο διπλό με 4-1 μέσα στην έδρα της Βαλένθια και δείχνει να ξυπνά.

Στο 4ο λεπτό ο Μπέιλ από κοντά και με τον Νέτο σχεδόν εξουδετερωμένο έχασε το άχαστο ενώ στο 10’ το σουτ του Ροδρίγο πέρασε λίγο άουτ. Και στο 15’ μετά από κόρνερ της Βαλένθια, η Ρεάλ έφυγε στην κόντρα και ο Κριστιάνο κέρδισε πέναλτι από τον Μοντόγια. Και από τα 11 μέτρα ο Πορτογάλος έκανε το 0-1. Στο 35’ ο Κοντογκμπιά έκανε όμορφη κίνηση και σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Νάβας πετάχτηκε και απομάκρυνε δύσκολα, ενώ στο 37’ η Ρεάλ κέρδισε κι άλλο πέναλτι. Ο Μοντόγια με τον Μπενζεμά είχαν μια διεκδίκηση στον αέρα με τον ρέφερι να βλέπει πέναλτι το οποίο δεν υπήρχε. Και ο Ρονάλντο με νέα εκτέλεση έγραψε το 0-2. Στο 44’ ο Μίνα έκανε όμορφη κίνηση και σέντρα από δεξιά αλλά ο Ροδρίγο σε κενό τέρμα, αστόχησε με προβολή ενώ στο 45+2’ ο Νάβας έπεσε και απομάκρυνε το συρτό σουτ του Ροδρίγο.

Στο 54ο λεπτό ο Μπενζεμά έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό μετά από γύρισμα από αριστερά ο Ροδρίγο δεν βρήκε για λίγο την μπάλα, όντας φάτσα με τον Νάβας. Όμως στο 58’, ο μετά από κόρνερ του Παρέχο, ο Σάντι Μίνα με κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Μάλιστα στο 66’ ο Νάβας έσωσε με τα πόδια μετά από σουτ του Παρέχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ροδρίγο από αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 68’ ο Μπέιλ έκανε τρομερή ενέργεια από δεξιά, γύρισε για τον Ρονάλντο που έβαλε την προβολή από κοντά αλλά ο Νέτο έσωσε και στο 84’ οι Ασένσιο και Μαρσέλο έκρυψαν την μπάλα και ο Βραζιλιάνος από αριστερά με σουτ έκανε το 1-3. Και μάλιστα στο 90’, ο Κόβασιτς έστρωσε με τακουνάκι στον Κρόος που από τα όρια της περιοχής με πλασέ έκανε το 1-4.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Κοκλέν, Γκαράι, Μοντόγια, Λάτο (77’ Περέιρα), Γκαγιά, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Γουέδες (46’ Σολέρ), Ροδρίγο (75’ Τζάτζα), Μίνα

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (88’ Κόβασιτς), Μπέιλ (69’ Λούκας Βάσκεθ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (79’ Ασένσιο)