Γκρέμισε τη Ρεάλ από την κορυφή η Λας Πάλμας! (vid)

Να λέει και ευχαριστώ η Ρεάλ. Η Λας Πάλμας προηγήθηκε με 3-1 στο «Μπερναμπέου» και ο Ρονάλντο έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος(3-3) για τη «βασίλισσα» που πλέον είναι στο -1 από την Μπαρτσελόνα.

Γκέλα ολκής για τη Ρεάλ! Σε ένα ματς για την 25η αγωνιστική που έδειχνε να στραβώνει για τα καλά, πήρε στο τέλος το βαθμό ισοφαρίζοντας 3-3 τη Λας Πάλμας, που είχε προηγηθεί με 3-1 μετά την ανόητη αποβολή του Μπέιλ. Η «βασίλισσα» πλέον είναι στο -1 από την Μπαρτσελόνα, που νωρίτερα συνέτριψε 6-1 τη Σπόρτινγκ Χιχόν, αλλά με ένα ματς λιγότερα. Οι Μαδριλένοι, πάντως φωνάζουν για τη διαιτησία…

Το γρήγορο γκολ του Ίσκο (8’ έδειχνε πως η βραδιά θα εξελισσόταν εύκολα για τη Ρεάλ, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι. Ο Τάνα ισοφάρισε αμέσως με εξαιρετική ατομική προσπάθεια (10’) και στο 47’ ο Μπέιλ άφησε την ομάδα του με δέκα όταν πρώτα έριξε μια κλωτσιά σε αντίπαλο και αμέσως μετά τον απώθησε, δεχόμενος δύο κίτρινες κάρτες σε λίγα δευτερόλεπτα. Ο Ράμος απέκρουσε σουτ και ο Βιέρα στο 56’ έδωσε προβάδισμα στη Λας Πάλμας και τρία λεπτά μετά ο Μπόατενγκ έγραψε το 1-3. Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, ο Ρονάλντο πρώτα με πέναλτι στο 86’ σε χέρι αντιπάλου εντός περιοχής και στο 90’ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να ολοκληρωθεί η ανατροπή.

Στα άλλα ματς, Θέλτα και Εσπανιόλ έμειναν στο 2-2 σκοράροντας όλα τα γκολ σε δώδεκα λεπτά, ενώ η Γρανάδα με τον Μουμπάρακ Γουακάσο σκόρερ «λύγισε» 2-1 την Αλαβές.