Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-4: Ματσάρα και ανατροπή σ' ανατροπή!

Παιχνίδι για… γερά νεύρα!

120 λεπτά χρειάστηκαν για να αναδειχθεί ο νικητής μεταξύ της Ρεάλ Μαδρίτης και της Ατλέτικο Μαδρίτης, με την ομάδα του Σιμεόνε να επικρατεί 4-2 και να κατακτά το UEFA Super Cup. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Ντιέγκο Κόστα και Κόκε για την Ατλέτικο οι οποίοι σκόραρα από δύο γκολ.

Α’ ημίχρονο

Γκολ από τα… αποδυτήρια, αντίδραση και πολύ καλό ρυθμό περιελάβανε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Μόλις στο 49ο δευτερόλεπτο (!) ο Ντιέγκο Κόστα μπήκε στην περιοχή και με σουτ βολίδα στην κλειστή γωνία του Νάβας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως αυτό ήταν το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του UEFA Super Cup. Στη συνέχεια, η Ρεάλ τα… έχασε για λίγο, όμως μετά το πρώτο 15λεπτο έπιασε ρυθμό και προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 17’ ο Ασένσιο με εξαιρετικό τακουνάκι πλησίασε την ισοφάριση, όμως ο Όμπλακ απέκρουσε ασταθώς αλλά εντυπωσιακά, ενώ ο Μπενζεμά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Στη συνέχεια (25’), ο Μαρσέλο δοκίμασε το πόδι του και έκανε το μακρινό σουτ το οποίο πέρασε λίγο πάνω από την εστία των φιλοξενουμένων. Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 1-1, όταν ο Μπέιλ έκανε σπουδαία σέντρα και ο Μπενζεμά και άπιαστη κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Η Ρεάλ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να δημιουργεί προϋποθέσεις, ενώ στο 29’ ο Ασένσιο μπήκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως το φαλτσαριστό του σουτ πέρασε μόλις έξω. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Ατλέτικο, όταν ο Κόκε εκτέλεσε το κόρνερ και η κεφαλιά του Γοδίν κατέληξε κατευθείαν στα χέρια του Νάβας.

Β’ ημίχρονο

Δεν ήταν καλός ο ρυθμός του δευτέρου μέρους με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται… νευρικές. Η Ατλέτικο διατηρούσε την -ανούσια- κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ. Ωστόσο, στο 62’ η Ρεάλ ήταν αυτή που έφερε… τούμπα το παιχνίδι (2-1), όταν ο Μπενζεμά κέρδισε το πέναλτι (μετά από χέρι του Χουαφράν), και ο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας τον Όμπλακ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπενζεμά μπήκε στην περιοχή και έπιασε το σουτ από πλάγια θέση, το οποίο απέκρουσε εύκολα ο κίπερ της Ατλέτικο. Η ομάδα του Λοπετέγκι συνέχισε να πιέζει, και στο 71’ σημείωσε άλλη μια φάση, μετά από γυριστό σουτ του Βαράνε το οποίο εξουδετέρωσε σωτήρια ο Όμπλακ. Στο 79’ οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα (2-2), καθώς εκμεταλλεύτηκαν το λάθος στην αντίπαλη άμυνα και ο Κόστα από κοντά προ κενής εστίας, έδωσε ελπίδες στην ομάδα του. Το τελευταίο 10λεπτο ήταν παιχνίδι για… γερά νεύρα, το οποίο οδηγήθηκε εν τέλη στην παράταση.

Παράταση

Ένα ξέσπασμα σε διάστημα έξι λεπτών ήταν αρκετό για να χαρίσει το τρόπαιο στην ομάδα της Ατλέτικο Μαδρίτης. Στην αρχή της ημίωρης παράτασης η Ρεάλ σημείωσε ευκαιρία στο 95’ μετά από μακρινό σουτ του Καρβαχάλ το οποίο κατέληξε στα χέρια του Όμπλακ. Στην συνέχεια τον… λόγο πήρε ο Κόκε, καθώς στο 98’ πέτυχε σπουδαίο γκολ με άπιαστη βολίδα και έκανε το 2-3, ενώ στο 104’ με εύστοχο πλασέ «τέλειωσε» τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων. Η Ρεάλ είχε να ανεβεί… βουνό, ενώ δεν υπήρχε ούτε χρόνος για αντίδραση, με την Ατλέτικο να διαχειρίζεται πλήρως το υπέρ της αποτέλεσμα και να πανηγυρίζει τη νίκη αλλά και την κατάκτηση του τροπαίου.

Κοουτσάρισμα

Ρεάλ Μαδρίτης

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Λοπετέγκι, και προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία μέσω οργανωμένων επιθέσεων. Το γρήγορο γκολ της Ατλέτικο σίγουρα… αιφνιδίασε, ωστόσο η Ρεάλ κατάφερε να πιάσει ρυθμό, να κάνει το παιχνίδι της και στη συνέχεια να φέρει το ματς στα μέτρα της.

Ατλέτικο Μαδρίτης

Από την άλλη, ο Σιμεόνε παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-4-2, και επιχείρησε να φτάσει κοντά στην αντίπαλη εστία μέσω αντεπιθέσεων, ενώ έδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στα αμυντικά της καθήκοντα. Στόχος της Ατλέτικο ήταν να μην αφήσει τη Ρεάλ να πιάσει ρυθμό, ωστόσο μετά το γρήγορο γκολ που πέτυχε, έδωσε χώρο στους γηπεδούχους.

Διακριθέντες

Στο πρώτο μέρος αλλά και μέχρι το 2-1 οι Μπέιλ και Μπενζεμά ήταν εκ των κορυφαίων για τους γηπεδούχους. Η απόδοση των δύο όμως δεν ήταν αρκετή για να πάρει η Ρεάλ τη νίκη.

Το… πήραν πάνω τους. Ντιέγκο Κόστα και Κόκε πέτυχαν από δύο γκολ για τους φιλοξενουμένους και σίγουρα ήταν οι διακριθέντες για την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Απογοήτευσαν

Ο Ίσκο δεν ήταν σε καλή μέρα. Ο ποδοσφαιριστής της Ρεάλ, δεν πήρε πρωτοβουλίες και δεν βοήθησε την ομάδα τους στις επιθετικές της ενέργειες. Από το δεύτερο γκολ της Ατλέτικο, η γενική συμπεριφορά της Ρεάλ απογοήτευσε, ενώ και η αμυντική λειτουργία έδωσε χώρο και χρόνο στην ομάδα του Σιμεόνε για να πετύχει δύο γκολ σε έξι (!) λεπτά.

Δεν απογοήτευσε κάποιος ποδοσφαιριστής των φιλοξενουμένων, καθώς έδωσαν τα πάντα για να κατακτήσουν το τρόπαιο.

Διαιτησία

Πολύ καλή η διαιτησία του Τσακίρ ο οποίος ήταν κοντά στις φάσεις και δεν έχασε ούτε τον πειθαρχικό έλεγχο της αναμέτρησης. Σωστά καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Ρεάλ στο 62’ μετά από χέρι του Χουανφράν στην περιοχή. Αρκετά καλή και η παρουσία των βοηθών.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λοπετέγκι): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράνε, Κρος (102' Μαγιοράλ), Μπενζεμά, Μπέιλ, Μαρσέλο, Κασεμίρο (76' Θεμπάγιος), Ασένσιο (57' Μόντριτς), Ισκό (82' Βάθκεθ).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Γοδίν, Χουανφράν, Ερνάντεζ, Ροντρίγκο (72' Βιτόλο), Κόκε, Σαούλ, Λεμάρ (90' Πάρτνεϊ), Γκριεζμάν (57' Κορέα), Κόστα (108' Χιμένεθ).

Σκόρερ: 27' Μπενζεμά, 63' Ράμος / 1', 79' Κόστα, 98', 104' Κόκε

Κίτρινες Κάρτες: Ασένσιο, Μαρσέλο, Θεμπάγιος, Μόντριτς, ΡάμοςΚορέα, Κόστα, Βιτόλο

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Τσακίρ

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση