Πρώτη νίκη για Βαγιαδολίδ

Νίκησε την Λεβάντε με 2-1

Η Βαγιαδολίδ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με ανατροπή πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Λεβάντε. Πρώτο τρίποντο για τη Βαγιαδολίδ στη σεζόν και  πρώτη με τον Ρονάλτο στον προεδρικό της θώκο.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι έχοντας μέχρι το 7' τρία σουτ προς την εστία της Λεβάντε χωρίς βέβαια αποτέλεσμα. Νέα επίσκεψη της Βαγιαδολίδ στην περιοχή της Λεβάντε στο 12' με τον Ουνάλ και τον Όιερ να παραχωρεί κόρνερ διατηρώντας το 0-0. Επόμενο φάση στο 29', αυτή τη φορά για τη Λεβάντε. Ο Μοράλες έκανε ωραία ενέργεια αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Μασίπ. Από κει και πέρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Βαγιαδολίδ. Στο 38' ο Τόνι μέσα στην μικρή περιοχή έκανε την προβολή μετά από μια σέντρα αλλά ο Όιερ μπλόκαρε. Δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να απειλήσει από μακριά αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έπειτα από ωραία συνεργασία και κάθετη στον Πλάνο, πέτυχαν γκολ όμως με την βοήθεια του VAR ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ διατηρώντας το 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Λεβάντε. Ο Καμπάνια εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Πόστιγο με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-1. Η ισοφάριση για την Βαγιαδολίδ ήρθε πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο 51'. Ο Ουνάλ πήρε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο Τσοπ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά και στο 53' μετά από μια ανόητη ενέργεια ο Βούκσεβιτς είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή. Ο Νάτσο έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή και με υπέροχο τρόπο έκανε το 2-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ. Η Βαγιαδολίδ διατήρησε το αποτέλεσμα με ωραία κατοχή της μπάλας και χωρίς να κινδυνέψει σε κανένα σημείο να δεχτεί την ισοφάριση.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Μογιάνο (Σουάρες 82'), Καλέρο, Ολίβας, Νάτσο, Μίτσελ, Ακλαράθ, Τόνι, Τσοπ (Μπόρχα 75'), Πλάνο (Αντονίτο 70'), Ουνάλ

ΛΕΒΑΝΤΕ: Όιερ, Πέδρο Λόπεθ (Σίμον 88'), Λούνα, Πόστιγο, Τσέμα Ροντρίγκεθ, Καμπάνια, Βούκσεβιτς, Μοράλες, Μπάρντι, Ρόζερ Μαρτί (Μπόατενγκ 68'), Μαγιοράλ (Γιάσον 73').

Πηγή: aek365.com

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση