Πήρε το ντέρμπι η Εϊμπάρ

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι απέναντι στην Αλαβές πήρε η Εϊμπάρ, που επικράτησε με σκορ 2-1 μέσα στο «Μεντιθορόθα».

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζορντάν στο 33ο λεπτό, ενώ το έργο τους έγινε ακόμη πιο εύκολο στο φινάλε του ημιχρόνου καθώς ο Σάντος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (45’). Στο 69’ ο Σαρλς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος των γηπεδούχων αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης στο 83’, η Αλαβές μείωσε με τον Μπουργκουΐ στις καθυστερήσεις (90+1’), όμως δεν πρόλαβε να σώσει τον βαθμό.

Έτσι, η Εϊμπάρ έφτασε τους 14 βαθμούς και άνοιξε στο +7 την διαφορά της από την ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, η Αλαβές παρέμεινε στην τελευταία θέση, όπου ισοβαθμεί με την Λας Πάλμας στους 6.