Νίκες για Εσπανιόλ και Λα Κορούνια

Σημαντικό τρίποντο για την Εσπανιόλ που κέρδισε την Μπέτις με 1-0. Στο 7ο μόλις λεπτό ο Ασάν είπε όχι σε σουτ του Ερμόσο ενώ στο 16’ η Μπέτις άγγιξε το γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Φαμπιάν Ρουίθ. Στο 19’ ο Αδάν απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μορένο.

Στο 53’ ο Λόπεθ νίκησε σε τετ α τετ τον Μπαραγάν και στο 55’ o Moρένο κατέβασε όμορφα με το στήθος μέσα στην περιοχή, γύρισε και με σουτ έκανε το 1-0. Δύο λεπτά μετά δεν δόθηκε πέναλτι στην Μπέτις για χέρι του Λόπεθ, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 71’. Στο 78’ το σουτ του Χουράδο πέρασε ψηλά άουτ και στο 87’ ο Λόπεθ έσωσε μετά από σουτ του Σέρχιο Λεόν.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πάου Λόπεθ, Ερμόσο, Μαρτίν, Χουράδο (79’ Μελένο), Σάντσεθ, Φουέγο, Πιάτι (66’ Σέρχιο Γκαρθία), Νταβίντ Λόπεθ, Μορένο, Νταρντέρ (85’ Ντιόπ), Μπαπτιστάο

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Μπαραγάν, Γουαρδάδο, Μαντί, Χοακίν, Αμάτ, Τόσκα, Γκαρθία, Ρουίθ (69’ Μπουντεμούζ), Ναχουέλ, Σανάμπρια (63’ Σέρχιο Λεόν).

Τεράστιο διπλό με 3-1 πήρε η Λα Κορούνια στην έδρα της Λας Πάλμας. Η Λας Πάλμας μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό ο Ρεμί μπήκε από δεξιά και από πολύ πλάγια θέση πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Παντίλιμον για το 1-0. Στο 16’ και στο 19’ ο Λιθοαΐν είπε όχι σε σουτ των Λουϊζίνιο και Μπακάλι και στο 29’ το σουτ του Καρτάμπια πέρασε μόλις έξω. Η Λας Πάλμας άγγιξε το 2-0 στο 29’ καθώς είχε δοκάρι με τον Βιθέντε και στο 36’ ο Μπόρχες με κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ. Δύο λεπτά μετά, ο Καρτάμπια σέντραρε από δεξιά αλλά ο Λεμός πρόλαβε σωτήρια τον Λούκας, ενώ στο 39’ ο Παντίλιμον είπε όχι σε πλασέ του Βιτόλο. Στο 40’ ο Καρτάμπια έκανε από δεξιά το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 53’ ο Λιθοαΐν σταμάτησε εντυπωσιακά τον Μπακάλι και στο επόμενο λεπτό ο Μπόρχες με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 1-2. Στο 69ο λεπτό ο Λούκας Πέρεθ με πέναλτι έκανε το 1-3 ενώ στο 77’ και στο 81’ οι Καγέρι και Σερ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Λιθοαΐν, Μίτσελ, Καστεγιάνο, Μπιγάς, Βιέρα (14’ Τάνα), Λεμός, Γκόμες, Βιτόλο, Σαμπέρ (74’ Ακουϊλάνι), Ρεμί, Καγέρι

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ: Παντίλιμον, Σίντνεϊ, Μπόρχες, Σερ, Λουϊζίνιο, Χουανφράν, Λούκας, Βαλβέρδε (61’ Μοσκέρα), Μπακάλι (73’ Ναβάρο), Καρτάμπια (82’ Εσπόσιτο), Γκιγιέρμε