Σταμάτησε στα… οχτώ η Μπαρτσελόνα!

Το «3 στα 3» στη La Liga πέτυχε συντρίβοντας με 8-2 την Ουέσκα στο «Καμπ Νόου»

Απίστευτο πάρτι για την Μπαρτσελόνα, που ασέλγησε στο «πτώμα» της Ουέσκα, την οποία παρέσυρε με το απίστευτο 8-2 στη Βαρκελώνη. Η νεοφώτιστη έκανε το… λάθος να προηγηθεί μόλις στο 3’ με τον Ερνάντες, κάτι που αφύπνισε τους παίκτες του Βαλβέρδε, που ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με 3 γκολ σε 23 λεπτά: στο 16’ ο Μέσι «χόρεψε» την άμυνα των φιλοξενούμενων για να ισοφαρίσει, στο 24’ ο Πουλίδο έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ στο 39’ ο Λουίς Σουάρες έγραψε το 3-1.

Στο 42’ ο Γκαγιάρ μείωσε σε 3-2, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο εκμεταλλευόμενοι τις «τρύπες» στην αντίπαλη άμυνα. Στο 48’ ο Ντεμπελέ πέτυχε το 4-2, ενώ ακολούθησαν τα γκολ των Ράκιτιτς (52’), Μέσι (61’), Άλμπα (81’), με τον Λουίς Σουάρες να διαμορφώνει το τελικό 8-2 στις καθυστερήσεις (93’) με πέναλτι.

Μάλιστα, σε μια ένδειξη… συναδελφικότητας, ο Μέσι έδωσε την μπάλα στον συμπαίκτη του για να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών». Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Ουέσκα στην παρθενική παρουσία της στα «μεγάλα σαλόνια», ενώ η Μπάρτσα έγινε η δεύτερη ομάδα -μετά τη μισητή Ρεάλ Μαδρίτης- στη φετινή La Liga που πετυχαίνει το «3 στα 3».