Ρεάλ-Μπαρτσελόνα: Τα γκολ του clasico (vids)

Ο Σουάρεζ σκόραρε και «σίγησε» το «Μπερναμπέου»

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο 54ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Σουάρεζ μέσα από την περιοχή.

Ο Ράκιτιτς ξεκίνησε μια κούρσα από τη μεσαία γραμμή και έφτασε ανενόχλητος μέχρι την περιοχή της Μπαρτσελόνα. Ο Κροάτης τροφοδότησε δεξιά τον Σέρτζιο Ρομπέρτο ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Σουάρεζ, με τον Ουρουγουανό να πλασάρει υποδειγματικά τον Κέιλορ Νάβας και να γράφει το 0-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Μπαρτσελόνα πέτυχε και δεύτερο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιονέλ Μέσι. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά από χέρι του Καρβαχάλ. Ο παίκτης της Ρεάλ αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο 92ο λεπτό ο Βιδάλ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για την Μπαρτσελόνα, στέλλοντας τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ εντός περιοχής μετά από ασίστ του Μέσι, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.