Μπαρτσελόνα: Στην Πορτογαλία χωρίς Ινιέστα

Ο Ισπανός μέσος αντικαταστάθηκε στον αγώνα με την Θέλτα Βίγκο

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Απώλεια βαθμών και μάλιστα εντός έδρας αναγκάστηκε να υποστεί η Μπαρτσελόνα, η οποία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Θέλτα Βίγκο. Το συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε κατάφερε να ανατρέψει στο 62ο λεπτό το προβάδισμα των φιλοξενούμενων από το πρώτο εικοσάλεπτο, ωστόσο η ισοφάριση δια ποδός Μαξιμιλιάνο Γκόμες, οδήγησε στο συμβιβασμό.

Η εξέλιξη αυτή ενδεχομένως να μην ήταν το χειρότερο νέο που καλείται να διαχειριστεί η Μπαρτσελόνα, ιδιαίτερα μετά την απώλεια βαθμών και της Ρεάλ Μαδρίτης η οποία έμεινε στο άγονο 0-0 απέναντι στην Ατλέτικ Μπιλμπάο. Η ομάδα της Καταλονίας θα ταξιδέψει μεσοβδόμαδα στην Πορτογαλία χωρίς τον Άντρες Ινιέστα ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 53ο λεπτό του χθεσινού αγώνα με την ομάδα του Βίγκο, παραδίδοντας τη σκυτάλη στον Ντένις Σουάρες.

Σύμφωνα με την εκτίμηση της ιατρικής ομάδας της Μπαρτσελόνα, ο Ισπανός μέσος ένιωσε ενοχλήσεις στην αριστερή κνήμη και γι' αυτό η επιλογή της μη καταπόνησής του σε έναν αγώνα τυπικής διαδικασίας όπως αυτόν απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας, κρίθηκε απαραίτητη.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση