Ματσάρα και νίκη της Μπαρτσελόνα στα πέναλτι επί της Τότεναμ (video)

Ανεβάζουν στροφές οι δυο ομάδες

Με πρωταγωνιστές τα δυο νέα της αποκτήματα η Μπαρτσελόνα κέρδισε στη διαδικασία των πέναλτι την Τότεναμ (5-3) μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι το οποίο έληξε 2-2.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και προηγούνταν μέχρι το 30' με 2-0, με γκολ των Μουνίρ (15’) και Άρθουρ (29’). Αν και ήταν το πρώτο φιλικό της Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν πολύ φρέσκια και θα μπορούσε να είχε πετύχει και περισσότερα τέρματα, ενώ η Τότεναμ είχε μόλις μία τελική στο πρώτο μέρος με τον Έρικσεν.

Αυτό το τέλειο πρώτο ημίχρονο των Καταλανών, το αμαύρωσαν οι δυο τραυματισμοί των Ντένις Σουάρεθ αλλά και του Αντρέ Γκόμες, ενώ για τους «πετεινούς» τραυματίστηκε ο Μούσα Σισσοκό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο ανέβασε στροφές, εκμεταλλευόμενη τις 8 αλλαγές που πραγματοποίησε ο Ερνέστο Βαλβέρδε (μια από αυτές ήταν και ο Μάλκομ που έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα) και κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε δυο λεπτά. Πρώτα, ο Σον μείωσε για τη Τότεναμ σε 2-1 (73’) και έπειτα ο Ενκουντού ισοφάρισε (75’).

Έτσι το ματς κατέληξε στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Άντονι Γκεουργκούς να αστοχεί και τον Μάλκομ να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα για τη Μπαρτσελόνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση