Λα Κορούνια-Μπαρτσελόνα 2-4: Το σήκωσε στο Ριαθόρ η Μπάρτσα! (vid)

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 4-2 στην έδρα της Λα Κορούνια, κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο

Το σήκωσε μέσα στο «Ριαθόρ» η Μπαρτσελόνα, που κέρδισε με 4-2 την Ντεπορτίβο και την υποβίβασε.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο ματς και στο 8ο λεπτό ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κουτίνιο με πανέμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 17’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Λούκας Πέρεθ για οφσάιντ, ενώ στο 30’ ο Ρουμπέν έδιωξε εντυπωσιακά το πανέμορφο φάουλ του Μέσι. Στο 31’ το μακρινό πλασέ του Κουτίνιο πέρασε μόλις έξω, όπως και η προβολή του Βάλε στο επόμενο λεπτό. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 35’ ο Σερ μόνος του από τη μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 38’ ο Σουάρες έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μέσι με σουτ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε το 0-2. Όμως στο 42’ ο Κρον Ντέλι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Λούκας από το πέναλτι πλάσαρε για το 1-2.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψη ο Ρουμπέν κράτησε όρθια τη Λα Κορούνια και στο 63’ ο Τσολάκ με πλασέ από κοντά έκανε το 2-2. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Γαλικίας πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει εκ νέου τον Τερ Στέγκεν και στο 82’ ο Μέσι με πλασέ από κοντά μετά από ασίστ του Σουάρες έκανε το 2-3. Και στο 86’ ο Αργεντινός με γκολ καρμπόν έκανε το 2-4. Στις καθυστερήσεις οι Σερ και Πικέ έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ: Ρουμπέν, Κρον Ντέλι, Λουϊζίνιο, Σερ, Χουανφράν, Αλμπεντόσα, Τσολάκ, Μπόρχες (86’ Αντόνε), Βάλε (86’ Καρτάμπια), Γκιγιέρμε (83’ Μουντάρι), Λούκας Πέρεθ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Άλμπα, Ουμτιτί, Σεμέδο, Ράκιτιτς (87’ Ινιέστα), Μπούσκετς, Κουτίνιο (74’ Παουλίνιο), Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ (68’ Ντένις Σουάρεθ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση