Η Μπέτις ταπείνωσε τη Μπάρτσα στο Καμπ Νόου!

Για πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια, σε αγώνα πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα δέχτηκε τέσσερα γκολ στο «Καμπ Νου» και ηττήθηκε με το χορταστικό 4-3 της Μπέτις

Σε μια τρελή ματσάρα, η αντίπαλος του Ολυμπιακού, Μπέτις διέλυσε με 4-3 τη Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νόου. Επιστροφή με δυο γκολ ο Μέσι, αλλά έπαιζε μόνος...

Σε ένα από τα συναρπαστικότερα φετινά ματς της La Liga, η Μπέτις... χάλασε την επιστροφή του Μέσι, έκανε πάρτι στο Καμπ Νόου και συνέτριψε με 4-3 τη Μπαρτσελόνα. Ο Αργεντίνος πέτυχε δυο γκολ, αλλά η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League ήταν εντυπωσιακή, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Οι Σεβιγιάνοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην έδρα της αντιπάλου από το 1998, ενώ η τελευταία φορά που δέχθηκε τεσσάρα η Μπάρτσα στο Καμπ Νόου ήταν το... 2003 (από τη Ντεπορτίβο). Σούπερ ο Σετιέν, έγινε ο πρώτος κόουτς που κερδίζει σε Καμπ Νόου και Μπερναμπέου την τελευταία δεκαετία!

Ο Μέσι επέστρεψε στο βασικό σχήμα έπειτα από τρεις εβδομάδες, ωστόσο το γεγονός αυτό μάλλον... αποσυντόνισε τη Μπάρτσα στο α' μέρος. Η Μπέτις ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο, πίεσε αρκετά ψηλά και μόλις στο 6ο λεπτό είχε την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Λο Σέλσο έκανε τη σέντρα, αλλά το τελείωμα του Χοακίν μπροστά από τον Τερ Στέγκεν κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ματς κι εκματαλλευόντουσαν την ανυπαρξία των γηπεδούχων στο κέντρο. Νωθρή η ομάδα του Βαλβέρδε, χωρίς αρχή και τέλος, κακή κυκλοφορία, ωστόσο... πλήρωσε τις κακές επιστροφές. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 36' για να κάνουν οι Καταλανοί την πρώτη ευκαιρία, όταν από στημένη φάση ο Λόπεθ έδιωξε εντυπωσιακά την προβολή του Λανγκλέ (θα μπορούσε να δοθεί και πέναλτι). Η Μπαρτσελόνα όχι μόνο δεν... ξύπνησε, αλλά σε δυο λεπτά είδε την αντίπαλο να κάνει ισάριθμες μεγάλες φάσεις. Στο 30' ο Τερ Στέγκεν έσωσε την προσπάθεια του Τέγιο και στο 31΄ η προβολή του Λόρεν πέρασε άουτ. Ωστόσο, στο 34' ήρθε το γκολ για τους Σεβιγιάνους. Ο Τέγιο βρήκε χώρο, μοίρασε ιδανικά στον αμαρκάριστο Χοακίν, ο οποίος πέτυχε το 2-0. Κι όμως οι Καταλανοί ήταν ανύμποροι να αντιδράσουν, χωρίς ρυθμό δεν ήταν σε θέση να δημιουργήσουν και να απειλήσουν. Αλλωστε, η Μπέτις με ηγετική φυσιογνωμία στο κέντρο τον Καρβάλιο είχε καταφέρει να κάνει άνω - κάτω την αντίπαλό της.

Ο Βαλβέρδε πέρασε στο ματς τον Βιδάλ, η Μπαρτσελόνα πίεσε ασφυκτικά, με τον Μέσι να προσπαθεί να κάνει τη διαφορά. Μάλιστα, στο 66' ο Αργεντίνος ήταν αυτός που μοίρασε εξαιρετικά στον Αλμπα, τον οποίο ο Τέγιο... σταμάτησε τραβώντας τον από τη φανέλα. Ο Αργεντίνος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 68' κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν όμως να μπουν στο ματς, αφού τρία λεπτά αργότερα ήρθε το τρίτο σοκ! Ο Τέγιο έκανε την ασίστ, ο Λο Σέλσο έκανε το σουτ και ο Τερ Στέγκεν τη μεγάλη γκάφα, αφού η μπάλα του έφυγε από τα χέρια. Τρελός ρυθμός στο παιχνίδι και ο Βιδάλ στο 80' με τη βοήθεια του VAR πέτυχε το 3-2. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είδαν ένα λεπτό αργότερα τον Ράκιτιτς να αποβάλλεται σωστά με δεύτερη κίτρινη! Η Μπέτις εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 83' πέτυχε και τέταρτο τέρμα. Οι Σεβιγιάνοι έκρυψαν τη μπάλα, ο Φίρπο μοίρασε ιδανικά στον Κανάλες, ο οποίος σημείωσε το 4-2. Η Μπαρτσελόνα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Μέσι!