Εξάρα αλά Παρί η Μπάρτα με τον Μέσι να μοιάζει ασταμάτητος (vid)

Για ένατη φορά σερί φορά στα ημιτελικά οι «καταλανοί»

Η Σεβίλλη την είχε νικήσει 2-0, αλλά στη ρεβάνς η Μπαρτσελόνα ήταν συγκλονιστική, έκρυψε το τόπι και με το εκπληκτικό υπέρ της 6-1 θα δώσει το παρών στα ημιτελικά του Κόπα ντελ Ρέι.

Εάν σου ζητούσαν τον ορισμό του τι είναι όμορφο, επιθετικό ποδόσφαιρο, θα έπρεπε απλά να τους βάλεις να χαζέψουν το τελευταίο γκολ της βραδιάς στο «Καμπ Νόου». Και άστους να καταλάβουν μετά τι έγινε, ποιος ακούμπησε την μπάλα, πόσες φορές και τελικά να δουν τον Μέσι να βάζει το 33ο γκολ του στη Σεβίλλη και να κλειδώνει μία ακόμα επική ανατροπή στην ιστορία του club. Η Σεβίλλη είχε νικήσει 2-0 στο πρώτο ματς και τα πράγματα ήταν ζόρικα για την Μπαρτσελόνα, που δεν είχε ανατρέψει τέτοιο σκορ στο Κόπα ντελ Ρέι εδώ και 52 χρόνια. Φρόντισε λοιπόν να του δώσει να καταλάβει και να περάσει στα ημιτελικά με το εκπληκτικό 6-1.

Αρχικά πάντως οι Καταλανοί είχαν μία βοήθεια στο πρώτο γκολ, με το πέναλτι του Πρόμες στον Μέσι (13') να είναι αμφισβητούμενο και να το εκτελεί εύστοχα ο Κουτίνιο. Είχαν όμως και μεγάλη τύχη ή πιο σωστά τον πορτιέρο τους στο κορυφαίο βράδυ του. Αρχικά ο Σίλεσεν έσωσε, στέλνοντας το σουτ του Αντρέ Σίλβα στο δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα απέκρουσε το πέναλτι του Μπανέγα (σ.σ.: επίσης αμφισβητούμενο, καθώς μάλλον ξεκινάει η φάση με οφσάιντ). Και αφού δεν ισοφάριζαν οι φιλοξενούμενοι, τους έβαλε το δεύτερο ο Ράκιτιτς με το μυτάκι (32') από τέλεια κάθετη του Αρτούρ.

Στην επανάληψη η Μπάρτσα μπήκε πιο κρύα, αλλά σταδιακά ανέβαζε ρυθμό. Στο 53' με σέντρα χαμηλή του Σουάρες και κεφαλιά του Κουτίνιο πήρε σκορ πρόκρισης και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μέσι περίμενε υπομονετικά και αντί να τη δώσει σε Σουάρες, Κουτίνιο, είδε τον Σέρζι Ρομπέρτο που ερχόταν από πίσω κι εκείνος το τελείωσε με χαμηλό σουτ. Ωστόσο, στο 67' με τέλειο βολέ ο Αράνα έκανε το 4-1 και οι Σεβιγιάνοι το ξαναπίστεψαν.

Η Μπάρτσα πλέον περίμενε και έβγαινε δαιμονισμένα στην κόντρα. Στο 74' ο Μέσι έχασε ίσως μία από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες της καριέρας του. Ο Σουάρες του σέρβιρε έτοιμο γκολ, αλλά αντί να το τελειώσει, ήθελε να τους αδειάσει όλους και τελικά τον νίκησε ο πορτιέρο. Γενικότερα ο Αργεντινός είχε κέφια και μοίραζε ασύλληπτα το παιχνίδι. Σε ιδανική αντεπίθεση, παράλληλη πάρε βάλε του Ζόρντι Αλμπα, ο Λουίς Σουάρες κλείδωσε την πρόκριση στο 89'.

Στις καθυστερήσεις μπήκε το γκολ του Μέσι που περιγράψαμε -ή καλύτερα που απλά πρέπει να δεις- στο ξεκίνημα του κειμένου. Με αυτόν τον συγκλονιστικό τρόπο η Μπαρτσελόνα θα δώσει το παρών για ένατη διαδοχική χρονιά στα ημιτελικά και ενώ μετράει τέσσερις διαδοχικές κατακτήσεις και πέντε τελικούς στη σειρά...

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Σίλεσεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο, Αρτούρ (90' Αλενιά), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (76' Βιδάλ), Κουτίνιο (81' Σεμέντο), Μέσι, Λουίς Σουάρες

Σεβίλλη (Πάμπλο Ματσίν): Σοριάνο, Κίερ, Καρίτσο, Σέρχι Γκόμεθ, Αράνα (84' Χιλ), Μπανέγα (77' Βάσκες), Αμαντού, Μέσα (77' Μπεν Γιεντέρ), Πρόμες, Σαράμπια, Αντρέ Σίλβα.

Πηγή:gazzetta.gr