Επική ανατροπή για Μπαρτσελόνα! (vid)

Έχανε με 2-1 μέχρι το 87ο λεπτό όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη

Στο Κλάσικο της περασμένης εβδομάδας είχε μείνει η Μπαρτσελόνα, που δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στη Ράγιο αλλά στο τέλος κέρδισε με 3-2 κάνοντας μεγάλη αντροπή στα τελευταία λεπτά.

Η Μπαρτσελόνα βρήκε νωρίς δίχτυα καθώς στο 11ο λεπτό ο Ράκιτιτς βρέθηκε κάθετα τον Άλμπα κι εκείνος την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Σουάρες να πλασάρει από κοντά για το 0-1. Η Μπαρτσελόνα χαλάρωσε από εκεί και πέρα και στο 31’ ο Ντε Τόμας έχασε σημαντική ευκαιρία και στο 36’ ο Πόθο με όμορφο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-1. Στο 41’ η Μπαρτσελόνα άγγιξε το δεύτερο γκολ αλλά το όμορφο πλασέ του Σουάρες, τράνταξε το δοκάρι της Ράγιο.

Στο 51’ ο Σέρχι Ρομπέρτο έβγαλε κάθετα στον Ραφίνια, αλλά εκείνος από κοντά πλασάρε άστοχα, ενώ στην κόντρα ο Τερ Στέγκεν νίκησε τον Εμπαρμπά σε μοναδικό τετ α τετ. Όμως στο 57’, ο Ντε Τόμας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τερ Στέγνεκ και στην επαναφορά ο Άλβαρο Γκαρσία έκανε το 2-1 με προβολή σε κενό τέρμα, λίγα δευτερόλεπτα μετά από τν είσοδό του στο ματς. Στο 69’ το σουτ του Ιμπουλά πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 80’ το πλασέ του Σουάρες από αριστερά ήταν αδύναμο και ο Γκαρσία μάζεψε εύκολα.

Στο 86’ ο Γκαρσία μπλόκαρε μετά από κεφαλιά του Σουάρες και στο 87’ ο Ντεμπελέ με όμορφο συρτό σουτ από δεξιά έκανε το 2-2. Και μάλιστα στο 90’ ο Σέρχι Ρομπέρτο από δεξιά έβγαλε πανέμορφη μπαλιά και ο Σουάρες με προβολή στο 2ο δοκάρι έκανε το 2-3. Στο 90+4' ο Αντβίνκουλα πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Τερ Στέγκεν έσωσε.

ΡΑΓΙΟ: Αλμπέρτο Γκαρσία, Αντβίνκουλα, Γκάλβεθ (71’ Βελάθκεθ), Αμάτ, Μορένο, Τρέχο (57’ Άλβαρο Γκαρσία), Εμπαρμπά, Κομεσάνια, Πόθο, Ιμπουλά, Ντε Τόμας.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Μπούσκετς, Ράκιτιτς, Αρτούρ (67’ Βιδάλ), Ραφίνια (52’ Ντεμπελέ), Σουάρες, Κουτίνιο (67’ Μουνίρ)