Αλαβές-Μπαρτσελόνα 0-2: «Αγρίεψε» και καθάρισε ο Μέσι! (vid)

Όσο έχει Μέσι... βρίσκει την άκρη της η Μπαρτσελόνα

Ψάχνεται ακόμα, αλλά όσο έχει Μέσι... βρίσκει την άκρη της η Μπαρτσελόνα. Με τον «Λέο» να σκοράρει δις στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Βαλβέρδε και αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, επικράτησε 2-0 της Αλαβές κι έκανε το 2x2 στην La Liga.

Οι μπλαουγκράνα προβλημάτισαν έντονα στο πρώτο 45λεπτο. Έδειξαν ασύνδετοι, φλύαροι, χωρίς φαντασία, χωρίς αστέρες (στο πλευρό του Μέσι στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Ντεουλοφέου και... Βιδάλ) και περίμεναν τα πάντα από τον Αργεντινό. Ακόμα και έτσι θα μπορούσαν να μπουν σε θέση οδηγού, αλλά ο προαναφερθείς νικήθηκε από την άσπρη βούλα (ο Πικέ κέρδισε το πέναλτι), με τον Πατσέκο στο 39’ να κρατάει το 0-0 και να... αγχώνει όλο και περισσότερο τους χλωμούς Καταλανούς. Κι όλα αυτά, την ώρα που η Αλαβές είχε «χτυπήσει» δις με αιφνιδιασμούς (αποκορύφωμα το χαμένο τετ-α-τετ του Σομπρίνο στο 31’) και έδειχνε έτοιμη να... ξεδιπλώσει τις αμυντικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων.

Ο Μέσι γνώριζε πως έπρεπε να κουβαλήσει στις πλάτες του την Μπαρτσελόνα. Όπως και τελικώς έκανε... Στο 55’, λοιπόν, τα έβαλε με... όλους και με αρκετή δόση τύχης (ή ανικανότητας του Πατσέκο αν προτιμάτε), άνοιξε το σκορ, λύνοντας το γόρδιο δεσμό... Κι αν το 0-1 θεωρείται εύθραυστο (όσο κι αν από τη μία είχαμε Μπαρτσελόνα και από την άλλη Αλαβές), ο «Λέο» είπε να το... τελειώσει οριστικά. Δέκα λεπτά αργότερα πήρε την πάσα πάρε-βάλε του Αλκάθερ (αφού οι γηπεδούχοι τα έκαναν μαντάρα στα μετόπισθεν) και με δυνατό τελείωμα έγραψε το 0-2. Τα πάντα είχαν τελειώσει, δεν υπήρχε... γυρισμός. Τυπική διαδικασία τα εναπομείναντα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει το τρίποντο, να κερδίσει χρόνο για να βρει τα πατήματά της και να δέσει και τον Μέσι να χάνει την ευκαιρία στο 76’ να πετύχει ακόμη ένα χατ-τρικ (σημάδεψε δοκάρι).

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Βιγκαράι, Έλι, Αλέξις, Πεδράθα, Πίνα, Γκαρθία, Ουακάσο (77' Φερναντέζ), Όσκαρ, Γκόμεθ (67' Μπούρχι), Σομπρίνο (78' Σάντος)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα (88' Παουλίνιο), Βιδάλ (58' Αλκάθερ), Μέσι, Ντεουλοφέου (71' Σουάρεθ)

*χαμένο πέναλτι 55' Μέσι (απέκρουσε ο Πατσέκο)