Κέρασε διπλό ο Γκουιντέτι την Αλαβές

Η Αλαβές πήρε το Βασκικό ντέρμπι με 1-0

Στο ντέρμπι των Βάσκων, ένα γκολ στο πέμπτο λεπτό ήταν αρκετό για την Αλαβές, ώστε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Έιμπαρ με σκορ 1-0. Σκόρερ ο Τζον Γκουιντέτι, ο οποίος γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 26α γενέθλιά του και χάρισε τη σωτηρία στην ομάδα του.

Η Αλαβές ευτύχησε στη πρώτη καλή στιγμή της στο ματς, να προηγηθεί. Από τα αριστερά ο Σομπρίνο γύρισε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και εκεί βρισκόταν ο Γκουιντέτι που πλάσαρε για το 0-1. Η Έιμπαρ προσπάθησε να απαντήσει και στο 15’ ο Πέδρο Λεόν έπιασε δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, αλλά ο Πατσέκο έδιωξε με γροθιές. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ήθελαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία της Αλαβές, που κράτησε εύκολα το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Έιμπαρ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 67’ όταν ο Ορεγιάνα σέντραρε από τα δεξιά και ο Κίκε έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Άλλη ευκαιρία η Έιμπαρ δεν έκανε και έτσι παραμένει χωρίς νίκη από τις 28 φεβρουαρίου, ωστόσο δεν κινδυνεύει με υποβιβασμό.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Ρούμπεν Πένια, Ραμίς, Γιουνκά, Αρμπίγια, Ορεγιάνα (85′ Αλέχο), Πέδρο Λεόν, Ινούι (78′ Κάπα), Ντιόπ, Ντάνι Γκαρθία (70′ Ζορντάν), Κίκε

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγκουάρδια, Ροδρίγκο Έλι, Αγκουιρεγκαμπίρια, Ντουάρτε, Ιμπάι Γκόμεθ (80′ Μουνίρ), Πεδράθα (73′ Γουακάσο), Πίνα, Σομπρίνο (86′ Αλέξις), Μάνου Γκαρθία, Γκουιντέτι