«Καθάρισε» Μπιλμπάο και παραμονή η Λεβάντε (vid)

Μεγάλη ανατροπή με σκορ 3-1 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε η Λεβάντε και ανανέωσε τη συμμετοχή της στην μεγάλη κατηγορία της Ισπανίας και για την επόμενη σεζόν.

Πέρασε από το Σαν Μαμές με μεγάλη ανατροπή και «καθάρισε» με την υπόθεση σωτηρίας η Λεβάντε, η οποία επιβλήθηκε 3-1 της Μπιλμπάο στην 34η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, το σύνολο του Πάκο Λόπεθ πήρε ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο -μετά από αυτό κόντρα στη Μάλαγα- και ξέφυγε στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Βάσκοι, μάλιστα, ήταν αυτοί που πήραν τα ηνία του σκορ, μόλις στο ένατο λεπτό, με τρομερό σουτ του Ραούλ Γκαρθία έξω από την περιοχή, όμως η Λεβάντε αντέδρασε πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Μέσα σε δύο λεπτά (42’ και 44’) ο Μπάρντι έγινε ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του, φέρνοντας το ματς «τούμπα» με δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μοράλες στο τελευταίο λεπτό του ματς, με ατομική ενέργεια.