Η Μπέτις επιστρέφει μετά το ...2005!

Στα ημιτελικά του Copa Del Rey για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια προκρίθηκε η Μπέτις, που νίκησε 3-1 στην παράταση την Εσπανιόλ και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε το εισιτήριο.

Μέρες… 2005, όταν κατέκτησε το δεύτερο και τελευταίο κύπελλο στην ιστορία της, ζει η Ρεάλ Μπέτις. Μετά από 14 ολόκληρα χρόνια, η ομάδα της Ανδαλουσίας προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa Del Rey, νικώντας 3-1 στην παράταση την Εσπανιόλ, στη ρεβάνς του 1-1 της Βαρκελώνης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν περισσότερο συγκεντρωμένοι και με στόχο να πετύχουν το γκολ που χρειάζονταν για να έχουν ελπίδες πρόκρισης. Το κατάφεραν στο 33’ με τον Μπαπτιστάο, μεταφέροντας το «πρέπει» στην πλευρά των γηπεδούχων. Μετά το σοκ, η Μπέτις ανέλαβε τα ηνία και πίεσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν αρκετές και αυτή που μετατράπηκε σε γκολ, έγινε στο 76’ με σκόρερ τον Λο Σέλσο. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, το μοναδικό που άλλαξε ήταν η αριθμητική ισορροπία, μιας και η Εσπανιόλ έμεινε με δέκα παίκτες στο 94’ λόγω αποβολής του Ρότσα.

Με σκορ 1-1, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Μόλις στο πέμπτο λεπτό, η Μπέτις έφτασε στην ανατροπή με τον Λεόν και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαντί «έγραψε» το 3-1, βάζοντας γερά θεμέλια πρόκρισης. Με… αέρα δύο τερμάτων, οι γηπεδούχοι «πάτησαν φρένο», ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις δυνάμεις για κάτι περισσότερο. Έτσι, με τελικό σκορ 3-1, μετά από 120 αγωνιστικά λεπτά, η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε μια πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Πηγή:sport-fm.gr