Έτοιμη για Πριμέρα η Βαγιαδολίδ του Γιαννιώτα

Άλλο ένα βήμα για να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην Πριμέρα Ντιβισιόν έκανε η Βαγιαδολίδ

Η Βαγιαδολίδ θα είναι η αντίπαλος της Νουμάνθια στον διπλό τελικό ανόδου στην Πριμέρα Ντιβιζιόν καθώς επικράτησε της Σπόρτινγκ Χιχόν και εκτός έδρας (2-1) και ετοιμάζεται να δώσει τη μάχη της.

Όλα τελείωσαν σε οκτώ λεπτά όταν με δύο γκολ των Μάτα (23') και Πλάνο (31') η Βαγιαδολίδ έγραψε το 2-0 βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της Χιχόν για διεκδίκηση της πρόκρισης. Το 3-1 του πρώτου αγώνα είχε δώσει ήδη ένα σεβαστό προβάδισμα στην Βαγιαδολίδ.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Καρμόνα στο 68ο λεπτό. Οι τελικοί θα διεξαχθούν στις 13 και 16 Ιουνίου με πρώτο ματς στην έδρα της Νουμάνθια.

Ο Γιάννης Γιαννιώτας μπορεί να έμεινε στον πάγκο, αλλά η ομάδα του θα δικδικήσει την άνοδο στην Primera Division.