24 sports

Κακός δαίμονας της Μπιλμπάο αποδεικνύεται η Εσπανιόλ!

Έχει να δει χαρά κόντρα στην Εσπανιόλ… είκοσι χρόνια!

Η Μπιλμπάο έμεινε στο 1-1 και συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη στην έδρα των Καταλανών εδώ και 20 χρόνια! Μάλιστα, τελευταία φορά που οι Βάσκοι είχαν φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Εσπανιόλ ήταν ο Ιανουάριος του 1998 και ποδοσφαιριστής της ομάδας ήταν ο νυν τεχνικός, Κούκο Θιγάντα.

Στα του ματς, ο Μορένο έβαλε μπροστά στο σκορ την Εσπανιόλ στο 29’ αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς ο Ινάκι Γουίλιαμς έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 35’! Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη σε όλη τη διάρκειά της, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες και η Μπιλμπάο λίγο έλειψε να κλέψει το τρίποντο στο φινάλε!

Το φάουλ, όμως, του Λαπόρτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και η Μπιλμπάο έχασε την ευκαιρία να… πανηγυρίσει στο «Ελ Πρατ» μετά από 20 χρόνια!