24 sports

Εσπανιόλ για... μεγάλα πράγματα, «πάτησε» τη Βαλένθια!

Εξαιρετική εμφάνιση για την Εσπανιόλ, που επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Βαλένθια και πανηγύρισε το πρώτο φετινό της «τρίποντο»

Πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Εσπανιόλ «πάτησε» τη Βαλένθια, την οποία κέρδισε 2-0 στη Βαρκελώνη και κατέγραψε την πρώτη νίκη της στη φετινή La Liga.

Η ομάδα του Ρούμπι αμύνθηκε εξαιρετικά και δεν επέτρεψε στις «νυχτερίδες» να κάνουν το παιχνίδι τους. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έστησαν… πάρτι στον αγωνιστικό χώρο εκμεταλλευόμενοι τις αμυντικές αδυναμίες της Βαλένθια.

Στο 62’ ο Γκρανέρο εκτέλεσε υποδειγματικά ένα φάουλ που κέρδισε η ομάδα του έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε εντός της γραμμής του τέρματος, όπως επιβεβαιώθηκε με τη χρήση της τεχνολογίας goal line.

Έξι λεπτά αργότερα (68’) οι «περικίτος» χτύπησαν στην αντεπίθεση, με τον Μπαπτιστάο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, που έδιωξε την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στον Μπόρχα Ιγκλέσιας, ο οποίος πλάσαρε σωστά σε κενή εστία για να γράψει το 2-0.

Στο εναπομείναν διάστημα δεν άλλαξε κάτι και η Εσπανιόλ έφτασε στο πρώτο φετινό της «τρίποντο» (2-0 εντός έδρας) κόντρα σε μια νωχελική Βαλένθια.