«Επτάψυχη» Μπέτις, έσωσε το βαθμό κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο

Μπορεί να βρέθηκε να χάνει 0-2 στο 18’, αλλά με ολική επαναφορά στο δεύτερο μέρος η Μπέτις «τσίμπησε» το 2-2 στο εντός με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Αήττητη για 4η διαδοχική αγωνιστική (1-3-0) έμεινε στη La Liga η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ, Μπέτις, που απέσπασε την ισοπαλία στο εντός έδρας με την Αθλέτικ Μπιλμπάο (2-2), παρόλο που βρέθηκε να χάνει 0-2.

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και… πάγωσαν το «Βιγιαμαρίν», αφού σκόραραν δύο φορές στο πρώτο 20λεπτο: στο 7’ με τον Γουίλιαμς να πλασάρει σωστά τον Πάου Λόπεθ και στο 18’ με τον Ραούλ Γκαρθία να εκτελεί με εξαιρετικό σουτ τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων προκάλεσαν νευρικότητα στους Ανδαλουσιανούς, που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Εντούτοις, ήρθε το… δώρο του χαφ των φιλοξενούμενων, Σουσαέτα, ο οποίος δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε 7 λεπτά (38’, 45’) και αποβλήθηκε.

Αυτομάτως, το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν οι Ανδαλουσιανοί, έφερε αλλαγή εικόνας μετά την ανάπαυλα. Στο 51’ ήρθε η μείωση του σκορ από τον Μπάρτρα, ενώ στο 68’ ο Κανάλες ισοφάρισε σε 2-2.

Στα τελευταία λεπτά η Μπέτις αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεσή της και έφτιαξε ευκαιρίες για να πετύχει την ολική ανατροπή, κυρίως με τον Σανάμπρια. Εντούτοις, μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε αυτό το 2-2, που διατήρησε αήττητες και τις δύο ομάδες για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος!