Επιτέλους χαμόγελα στο «Ανοέτα» για Σοσιεδάδ!

Μπορεί να αγχώθηκε στο φινάλε, ωστόσο η Σοσιεδάδ υπέταξε τη Θέλτα (2-1) και πανηγύρισε το πρώτο φετινό «τρίποντο» στο γήπεδό της! «Μαύρη» πρεμιέρα έκανε ο νέος προπονητής των φιλοξενούμενων, Μιγκέλ Καρντόσο.

Οι «τσούρι ούρντιν» ήταν ανώτεροι στο πρώτο λεπτά και πίεσαν για το γκολ, το οποίο ήρθε στο 37’, έπειτα από ένα τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας, που εκμεταλλεύτηκε δεόντως ο Οϊαρθάμπαλ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Σέρχιο σε μια φάση διαρκείας.

Στο 47’, οι Βάσκοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Θουρουτούθα να τελειώνει υποδειγματικά το γύρισμα του Γιανουζάι στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Έξι λεπτά αργότερα, ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος είχε και δοκάρι σε κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν κάπως την πρωτοβουλία των κινήσεων στο τελευταίο ημίωρο, όμως δεν βρήκαν κάποια καθαρή ευκαιρία. Μέχρι το 82’, όταν ο Μάξι Γκόμες ολοκλήρωσε την ασίστ του Μπράις Μέντεθ για να μειώσει και να βάλει και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Σοσιεδάδ διατήρησε το προβάδισμά της για να πανηγυρίσει μια πολύτιμη νίκη (2-1) που την έφερε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Θέλτα παρέμεινε 15η και αναζητά βελτίωση.