Εκπέμπει… SOS το «κίτρινο υποβρύχιο»

Παρέμεινε δίχως νίκη για 5η σερί αγωνιστική

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Βιγιαρεάλ, η οποία κόλλησε στο 1-1 στο γήπεδό της με τη «γειτόνισσα» Λεβάντε, συμπλήρωσε 5 αγώνες πρωταθλήματος χωρίς νίκη (0-2-3) και βιώνει μία από τις χειρότερες κρίσεις των τελευταίων ετών.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλό τέμπο, με το «κίτρινο υποβρύχιο» να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν εξαιρετικά και δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Καγιέχα να βρουν κλασική ευκαιρία.

Στο 53’ οι γηπεδούχοι είχαν τη σημαντικότερη στιγμή τους μέχρι εκείνο το σημείο, με τον -κορυφαίο παίκτη τους- Τσουκουέζε να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Όιερ έπεσε στη γωνία του έδιωξε. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μορένο βρέθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ωστόσο έχασε το κοντρόλ και η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Λεβάντε απείλησε στο 68’ με τον Μαγιοράλ, αλλά ο Ασένχο του είπε «όχι». Η Βιγιαρεάλ ανέβασε την πίεσή της και στο 76’ ο Φορνάλς είχε σημαντική ευκαιρία με σουτ μέσα από την περιοχή.

Το κοινό του «Θεράμικα» πάγωσε για τα καλά στο 77’, όταν μια ωραία ατομική ενέργεια του Καμπάνια κατέληξε στον Μοράλες που γύρισε στην περιοχή, με τον Φούνες Μόρι να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Καγιέχα έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια για να ισοφαρίσουν, κάτι που κατάφεραν στο 92’ με τον Πεντράθα, ο οποίος έκανε μια εντυπωσιακή κούρσα από τα αριστερά και σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή για να στείλει την μπάλα στον «ουρανό» των διχτύων και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς και η Λεβάντε διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 5 παιχνίδια (4-1-0). Αντιθέτως, το «κίτρινο υποβρύχιο» εκπέμπει SOS, καθώς παρέμεινε δίχως νίκη για 5η διαδοχική αγωνιστική (0-2-3), στέκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και αποδοκιμάστηκε έντονα από τους φιλάθλους του.