Έβγαλε γούστα στο φινάλε η Σοσιεδάδ

Με μια επική ανατροπή, η Ρεάλ Σοσιεδάδ, γύρισε ένα ματς που για 80 λεπτά έμοιαζε χαμένο

Το καλό για το... τέλος, επιφύλασσε η Ρεάλ Σοσιεδάδ που πήρε το «τρίποντο» στο «Μπαλαΐδος» επικρατώντας με 3-2 της Θέλτα, ανατρέποντας το σκορ στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Η Θέλτα, μπήκε καλύτερα στο ματς, με τον Μάξι Γκόμες να ανοίγει λογαριασμό, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Βίγο. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν περίπου δέκα λεπτά για να αντιδράσουν, με τον Ογιαρθάμπαλο στο 33’ να εκμεταλλεύεται τη λάθος απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας, σημειώνοντας το 1-1 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά, με τον Γκόμες στον 50ο λεπτό να κάνει το 2-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

Ωστόσο, οι Βάσκοι, άρχισαν σταδιακά να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης στο 80΄με τον Χουάνμι που είχε περάσει αλλαγή στο ματς, να αξιοποιεί την ασίστ του Χοσέ, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το φινάλε, ακόμα πιο επικό, με τους Βάσκους να βγάζουν γούστα στο τέλος και να ολοκληρώνουν μια επική ανατροπή στην πρεμιέρα της La Liga.

Στο 87ο λεπτό, οι Βάσκοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Χοσέ να αποδεικνύεται ψύχραιμος από τα έντεκα μέτρα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για την ομάδα του.