Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-0: Ο Ασένχο έπιασε δυο πέναλτι και έσωσε το «κίτρινο υποβρύχιο»

Ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε δυο πέναλτι και η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις επιτυχίες, 1-0 τη Χετάφε

Το ζητούμενο για τη Βιγιαρεάλ, μετά και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του EuropaLeague, ήταν να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα, να παραμείνει στη μάχη για μια θέση στη τετράδα και τα κατάφερε. Βέβαια, για το 1-0 επί της Χετάφε θα πρέπει να ευχαριστεί τον Σέρχιο Ασένχο, αφού απέκρουσε δυο πέναλτι.

Στη πρώτη αξιόλογη στιγμή στο ματς, η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ. Στο 2ο λεπτό ο Καστιγιέχο βρήκε κάθετα τον Μπάκα στα δεξιά, ο Κολομβιανός έβγαλε τη σέντρα και ο Ενές Ουνάλ με προβολή άνοιξε το σκορ. Στο 19’ η Χετάφε απείλησε για πρώτη φορά με τον Φαΐρ και στο 35’ κέρδισε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άνχελ, αλλά ο Ασένχο έδειξε πως σήμερα δεν θα νικηθεί. Η Χετάφε πίεσε για την ισοφάριση και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, στο 49’, κέρδισε και δεύτερο πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε, αυτή τη φορά, ο Μολίνα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο με τον Ασένχο να αποκρούει ξανά. Μετά και το δεύτερο χαμένο πέναλτι, οι παίκτες της Χετάφε δεν είχαν ψυχολογία και η Βιγιαρεάλ κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Κόστα, Μπονέρα, Ρουκάβινα, Βίκτορ Ρουίθ, Χάβι Φουέγκο, Καστιγιέχο (71' Ράμπα), Σοριάνο, Τριγκέρος (57' Ρόδρι), Μπάκα (81' Φορνάλς), Ουνάλ

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουάιτα, Μπρούνο, Ντζένε, Μολινέρο, Αντούνιες, Φαΐρ, Σιμπασάκι (46' Μολίνα), Ρεμί (69' Αμάτ), Αραμπαρί, Πορτίγιο (69' Εντοκίτ), Άνχελ