Βιγιαρεάλ-Μπιλμπάο 1-3: Έχασε ευρωπαϊκό έδαφος το «κίτρινο υποβρύχιο»

Η νίκη της Μπιλμπάο ήταν απόλυτα δίκαιη

Οι Βάσκοι από το Μπιλμπάο πλήγωσαν τη Βιγιαρεάλ. Η Αθλέτικ πήρε μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα του «κίτρινου υποβρύχιου» με σκορ 1-3. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Κόρντομπα, Γουίλιαμς και Μουνιαλίν, ενώ για τους γηπεδουχους μείωσε ο Κολομβιανός Μπάκα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αθλέτικ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ της Βιγιαρεάλ, με τον Κόρντομπα (4′). Στη συνέχεια η Βιγιαρεάλ έκλεισε στα καρέ την αντίπαλό της, όμως ο Μπάκα, έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 20′ και στο 25′. Τελικά το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο έληξε 0-1, όμως τα καλύτερα δεν είχαν έρθει ακόμα για τους Βάσκους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ινιάκι Γουίλιαμς έκανε με κοντινή προβολή το 0-2 στο 51ο λεπτό και κάπου εκεί, όλα τελείωσαν. Η Βιγιαρεάλ βγήκε σωρηδόν μπροστά μπας και ισοφαρίσει όμως μάταια. Κατόρθωσε να μειώσει στο 67′ με τον Κάρλος Μπάκα, όμως ο Μουνιαίν με ατομική ενέργεια έκανε το 1-3 στο 87′.

Από εκεί και πέρα δεν συνέβη κάτι το αξιοσημίωτο, εκτός από την αποβολή του Αλβάρο Γκονζάλεζ με δεύτερη κίτρινη. Η νίκη της Μπιλμπάο ήταν απόλυτα δίκαιη, ενώ η Βιγιαράλ έχασε έδαφος για ένα εισιτήριο στο Europa League της επόμενης περιόδου.