Το βιολί της η Βαλένθια

Συνεχίζει την τρελή της πορεία η Βαλένθια

Δεν το βάζει κάτω η Βαλένθια, που κέρδισε με 2-1 τη Θέλτα και πλησίασε στους 2 πόντους από την Μπαρτσελόνα (έχει ματς λιγότερο).

Στο 2ο μόλις λεπτό η κεφαλιά του Βέθο σταμάτησε στο δοκάρι της Θέλτα, ενώ στο 9 το σουτ του Σίστο έφυγε μόλις έξω και στο 12’ ξη άμυνα της Θέλτα πρόλαβε σωτήρια τον Περέιρα. Στο 18’ ο Τζάτζα έκανε τρομερή ενέργεια από αριστερά αλλά ο Μπλάνκο απέκρουσε στη γωνία του το πλασέ του Ιταλού, ενώ στο 23’ σταμάτησε και τον Σολέρ. Και στο 28’ ο Μπλάνκο έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Γκαγιά και από την εκτέλεση του κόρνερ ο Τζάτζα με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-0. Στο 32’ ο Νέτο είπε όχι σε σουτ του Μάγιο, όπως έκανε και στο 35’ σε πλασέ του Σίστο.

Η Θέλτα  μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 46’ ο Γκόμες έπιασε κακό σουτ αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Άσπας που με κοντινή προβολή έκανε το 1-1. Στο 65ο λεπτό το σουτ του Βας πέρασε λίγο άουτ. Και στο 80’ οι «νυχτερίδες» κέρδισαν πέναλτι σε πάτημα του Μάγιο στον Χιλ και ο Παρέχο από τα 11 μέτρα έστω και με περιπετειώδη τρόπο, έκανε το 2-1.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκάμπριελ, Μοντόγια, Παρέχο, Βέθο, Κοντογκμπιά, Περέιρα (89’ Μακσίμοβιτς), Σολέρ (61’ Νάτσο Χιλ), Τζάτζα, Ροδρίγο (66’ Μίνα)

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Κάστρο, Φοντάς, Καμπράλ (84’ Γκουϊντετί), Λομπότκα, Ερνάντες, Σίστο (82’ Μορ), Μάγιο, Βας, Γκόμες, Άσπας

Πηγή: aek365.gr