«Στάση» Έιμπαρ για τη Βαλένθια

Απομακρύνεται από την κορυφή η Βαλένθια, η οποία γνώρισε εκτός έδρας ήττα από την -αήττητη τα τελευταία πέντε ματς- Έιμπαρ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, κυνήγησαν το γκολ αλλά δεν βρήκαν δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο. Κάτι που έγινε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 49΄, όπου στην πρώτη μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους και μετά από πολλές κόντρες η μπάλα έφτασε στον Ινούι που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Η αντίδραση της Βαλένθια ήταν άμεση. Στο 57΄ξανάφερε το παιχνίδι στα ίσια με σουτ του Σάντι Μίνα. Μετά την ισοφάριση ο ρυθμός έπεσε με την μπάλα να μένει κυρίως στην περιοχή του κέντρου. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι διεκδίκησαν τους τρεις βαθμούς, με την Έιμπαρ να φτάνει στο νικητήριο γκολ στο 87΄με κεφαλιά του Τζόαν Τζόρνταν.

Στο άλλο ματς της ημέρας, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ρεάλ Σοσιεδάδ έμειναν στο 0-0 σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, που θα ξεχαστεί πολύ εύκολα, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν ρίσκαρε για το τρίποντο. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς φάση, ενώ στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν χωρίς, ωστόσο, να καταφέρουν να φτάσουν στο γκολ. Από τα μισά του δεύτερου μέρους οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κερδίζουν έδαφος, απέκτησαν την κατοχή αλλά ούτε αυτοί βρήκαν στόχο. Έτσι, το ντέρμπι των Βάσκων έμεινε χωρίς σκορ.