Η Βιγιαρεάλ είναι εδώ, η Βαλένθια αλλού…(vid)

Η Βιγιαρεάλ κέρδισε την Βαλένθια μέσα στο Μεστάγια με 1-0.

Σε ακόμα μεγαλύτερο προβληματισμό βύθισε τη Βαλένθια η Βιγιαρεάλ, καθώς το «κίτρινο υποβρύχιο» πέρασε από το «Μεστάγια» με 1-0, σε ένα ματς με δύο αποβολές. Τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς οι γηπεδούχοι.

Η περίοδος που όλη η Ισπανία μιλούσε για τη Βαλένθια ανήκει στο παρελθόν, αφού οι «νυχτερίδες» βρίσκονται σε περίοδο ντεφορμαρίσματος, γνωρίζοντας από τη Βιγιαρεάλ την τρίτη ήττα της στα τέσσερα τελευταία ματς.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» που βρίσκεται σε ακριβώς αντίστροφη πορεία, επικράτησαν 1-0 χάρη στο γκολ του Μπάκα στο 24’ και σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη πολύ σπουδαία εκτός έδρας επικράτησή της, μετά το «διπλό» στην έδρα της Θέλτα.

Ο Κολομβιανός εκμεταλλεύτηκε την αντεπίθεση που ξεδίπλωσαν οι συμπαίκτες του και με κοντινό πλασέ δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ, βάζοντας θεμέλιο νίκης για τους φιλοξενούμενους.

Η κατάσταση φαινόταν να γίνεται όλο και πιο εύκολη για τη Βιγιαρεάλ, όταν στο 60’ ο Τζάτζα αποβλήθηκε στην ίδια φάση που οι «νυχτερίδες» σημάδεψαν το οριζόντιο δοκάρι, αλλά εξακολουθούσαν να επιτίθενται για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

Στο 83’ ο Τριγκέρος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την αριθμητική ισορροπία να αποκαθίσταται, ωστόσο το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους και έτσι η Βιγιαρεάλ μείωσε τη διαφορά από τη Σεβίλλη που είναι στην 5η θέση.