Βαλένθια: Τα έκανε θάλασσα αλλά δεν… πνίγηκε!

Η Αλαβές έκανε μεγάλο comeback και έστειλε το ματς στα πέναλτι, όμως η Βαλένθια στάθηκε τυχερή και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa del Rey στα πέναλτι (2-1 κ.α, 2-3 πέναλτι).

Έστω και με θρίλερ, η Βαλένθια πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας. Οι «νυχτερίδες» τα έκαναν θάλασσα στο «Μεντιθορόθα», αφού η Αλαβές ισοφάρισε το 2-1 του πρώτου ματς, όμως πήραν την πρόκριση στα πέναλτι (2-3).

Όλο το… ζουμί ήταν στο φινάλε της κανονικής διάρκειας. Στο 73ο λεπτό ο Μουνίρ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αμπελάρδο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σάντι Μίνα απάντησε για τους φιλοξενούμενους (77’), όμως στο 86’ ο Σομπρίνο έστειλε το ματς στην παράταση κάνοντας το 2-1 για την Αλαβές.

Στο έξτρα μισάωρο δεν βγήκε γκολ για κάποια από τις δύο πλευρές και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί, πιο τυχερή ήταν η Βαλένθια που έκανε το 3-2 και σφράγισε το εισιτήριο.