Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 1-1: Ματσάρα με πρωταγωνιστή το διαιτητή!

Σε ένα παιχνίδι – ντέρμπι με τα όλα του Βαλένθια και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1

Σε ένα παιχνίδι – ντέρμπι με τα όλα του Βαλένθια και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 60’ με τον Μορένο, όμως η Μπάρτσα ισοφάρισε στο 82’ με τον Άλμπα. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε και από σοβαρό λάθος του διαιτητή καθώς η Μπαρτσελόνα είχε καθαρό τέρμα στο 28’ με τον διαιτητή να δείχνει πως η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή. Οι δυο ομάδες πλέον συνεχίζουν αήττητες συνεχίζουν την πορεία τους στον μαραθώνιο της Λα Λίγκα.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Βαλβέρδε είχε την κατοχή και πίεζε πολύ ψηλά. Μόλις στο 3’ ο Παουλίνιο σούταρε από μακριά με τον Νέτο να διώχνει σε κόρνερ. Στο 10’ ο Ράκιτιτς έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Νέτο μπλόκαρε τη μπάλα. Η αμυντική γραμμή της Βαλένθια λειτουργούσε άψογα στον μεγαλύτερο διάστημα και κρατούσε μακριά τον Μέσι και την παρέα του. Στο 28’ ήρθε η φάση του αγώνα. Ο Μέσι έκανε το σουτ, ο Νέτο δεν κράτησε τη μπάλα και πέρασε τη γραμμή, όμως ο πορτιέρο της Βαλένθια άπλωσε το χέρι και έδιωξε. Το τέρμα έπρεπε να μετρήσει και οι παίκτες της Μπάρτσας πανηγύρισαν, όμως ο διαιτητή άφησε την εξέλιξη του αγώνα και ο Ζάζα απείλησε με δυνατό σουτ. Στο 40’ ήρθε μια άψογη συνεργασία των Μέσι και Ινιέστα, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, όμως ο Νέτο ήταν έτοιμος. Δυο λεπτά αργότερα ο Σουάρες έφυγε από πλάγια θέση σε τετ α τετ με τον πορτιέρο της Βαλένθια να λέει όχι. Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο 0-0 αν και θα έπρεπε να μετρήσει τέρμα της Μπαρτσελόνας.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιο καλό από το πρώτο. Η Βαλένθια είχε όρεξη να παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο και να πάρει τη νίκη. Στο 51’ ο Ζάζα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 57’ ο Τερ Στέγκεν είπε όχι τετ α τετ. Αφού όμως προειδοποίησε η Βαλένθια στο 60’ άνοιξε το σκορ. Ήταν η παράλληλη μπαλιά του Γκάγια από αριστερά, με τον Ροντρίγκο Μορένο να γράφει από κοντά το 1-0. Μετά το σοκ η Μπαρτσελόνα βρήκε ευκαιρία στο 76’ όταν ο Νέτο απέκρουσε δύσκολα ένα σουτ του Σοάρες. Στο 82’ όμως ο Μέσι έστειλε μια μαγική λόμπα προς τον Άλμπα που με πλασέ έγραψε το 1-1. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε ροντέο και οποιαδήποτε ομάδα μπορούσε να σκοράρει. Στο 90+3 ο Περέιρα πάτησε περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ζάζα ήταν μόνος στην περιοχή, όμως το βολέ του πέρασε έξω.

Βαλένθια (Αγεσταράν): Νέτο, Μοντόγια, Γκαράι (85' Βέζο), Γκάμπριελ, Γκάια, Σόλερ (88' Μίνα), Παρέχο, Κοντόγκμπια, Χουέδες, Ζάζα, Ροντρίγκο (82' Περέιρα)

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο (76' Βιδάλ), Ράκιτιτς (67' Ντεουλοφέου), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Σουάρες (71' Σοάρες), Μέσι, Παουλίνιο, Άλμπα, Ουμτιτί, Φερμάλεν

Σκόρερς: Ροντρίγκο / Άλμπα

Κίτρινες Κάρτες: - / Παουλίστα, Περέιρα, Κοντόγκμπια

Κόκκινες Κάρτες: - / -