Ζωντανή στη μάχη του τίτλου η Ατλέτικο

Οι «ροχιμπλάνκος» κέρδισαν με 3-2 στην έδρα της Βαγιαδολίδ

Η Ατλέτικο πέρασε με 3-2 από την έδρα της Βαγιαδολίδ κι έπιασε την Μπαρτσελόνα που έχει όμως ένα ματς λιγότερο. Ο Γκριζμάν έγινε ο κορυφαίος μη Ισπανός σκόρερ του club.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο ημίωρο αλλά στο 36’ ο Γκριζμάν πέρασε κάθετα στον Κάλινιτς που πλάσαρε με τη μία κι έκανε το 0-1. Στο 38ο λεπτό το σουτ του Πλάνο έξυσε το δοκάρι του Όμπλακ ενώ στο 39’ και ο Ουνάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ωστόσο στο 45’ η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ολίβας και ο Γκριζμάν από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-0.

Στο 47ο λεπτό ο Όμπλακ νίκησε τον Ουνάλ σε τετ α τετ, αλλά στο 57’ ο Πλάνο με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 1-2. Και μάλιστα στο 63’ μετά από νέο κόρνερ, ο Ουνάλ πήρε την κεφαλιά, ο Σαούλ βρήκε κατά λάθος την μπάλα και πέτυχε αυτογκόλ για το 2-2. Όμως στο 78’ μετά από νέο κόρνερ, ο Γκριζμάν από κοντά έκανε το 2-3.

Στο 89ο λεπτό το σουτ του Παρτέι πέρασε λίγο έξω.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Ολίβας, Αντονίτο, Νάτσο Μαρτίνεθ, Κέκο, Μίτσελ (85’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Καλέρο, Αλκαράθ, Βίγια (74’ Λέο Σουάρεθ), Πλάνο (83’ Βέρντε), Ουνάλ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Αρίας, Γοδίν, Λουίς (58’ Παρτέι), Σάβιτς, Σαούλ, Κόκε, Ρόδρι, Κάλινιτς (69’ Βιτόλο), Γκριζμάν, Κορέα (74’ Ζελσον)

Πηγή: aek365.com

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση