Λύγισε τον Ντιμίτροβιτς και έσωσε τον βαθμό η Ατλέτικο (video)

Ο Ντιμίτροβιτς κατέβασε ρολά και οδήγησε την Εϊμπάρ μια ανάσα από μεγάλο διπλό, όμως δεν κατάφερε να σταματήσει και τον Μορένο στο 90+3’..

Η τρομερή εμφάνιση του Ντιμίτροβιτς δεν ήταν αρκετή για να φύγει η Έιμπαρ με το διπλό από το «Μετροπολιτάνο», σε ένα ματς που έγινε… ροντέο στα τελευταία λεπτά!

Ο τερματοφύλακας των Βάσκων κατέβασε ρολά, με την ομάδα του να παίρνει το προβάδισμα στο 89’ και να… λυγίζει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μορένο διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Το σύνολο του Σιμεόνε μπήκε… με φούρια και μέχρι το 23’ δημιούργησε δύο καλές στιγμές, με τον Γκριεζμάν να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ντιμίτροβιτς, ενώ στο 27’ ήρθε η σειρά του Γοδίν να απειλήσει χωρίς αποτέλεσμα.

Αντίστοιχα και στο δεύτερο μισό του ματς, οι «ροχιμπλάνκος» δημιούργησαν ευκαιρίες, με τον Ντιμίτροβιτς να δηλώνει παρών στα σουτ των Ντιέγκο Κόστα και Γκριεζμάν. Η Εϊμπάρ πήρε αγκαλιά το πρώτο διπλό της ιστορίας της κόντρα στην Ατλέτικο, όταν ο Σέρτζι Ένριτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ στο 87’. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και, έπειτα από δύο μεγάλες ευκαιρίες του Γοδίν στις καθυστερήσεις, έφεραν ξανά το ματς στα ίσα με τον Μπόρχα Γκαρθές στο 93’ και… έσωσαν τα προσχήματα.