Βλέπει «κλάσικο» από την κορυφή η Ατλέτικο!

Επικράτησε της Σοσιεδάδ με 2-0 στο «Μετροπολιτάνο»

Έκανε τη δουλειά η Ατλέτικο Μαδρίτης χωρίς να ιδρώσει και τώρα περιμένει το «κλάσικο».

Λίγες μέρες μετά τη σοκαριστική ήττα από την Ντόρτμουντ, οι «ροχιμπλάνκος» έδειξαν τη σωστή αντίδραση και χωρίς να κουραστούν ιδιαίτερα επικράτησαν της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Μετροπολιτάνο» με 2-0 με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε έπειτα από φάση διαρκείας στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γοδίν να τελειώνει με ακρίβεια και με προβολή από το ύψος του πέναλτι, κάνοντας το 1-0, ενώ παρά την πίεση που άσκησε στα πρώτα λεπτά η Σοσιεδάδ, με εκπληκτικό σόλο του Φιλίπε Λουίς από τα αριστερά, έφερε την μπάλα στο δεξί και με εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-0.

Πλέον, η ομάδα του Σιμεόνε είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με έναν βαθμό από την Μπαρτσελόνα και θα δει με ηρεμία το αυριανό «κλάσικο».