«Ανάσταση» με πέναλτι στο 92’ για Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Αφού πρώτα γλίτωσε, στη συνέχεια πήρε και τη νίκη

Η νίκη είχε μετατραπεί σε άγνωστη λέξη για την Αθλέτικ Μπιλμπάο… Η ομάδα από τη Χώρα των Βάσκων προερχόταν από το χειρότερο σερί της ιστορίας της, 13 αγώνες πρωταθλήματος δίχως «τρίποντο» (0-8-5), ωστόσο αυτό ανήκει πλέον στο παρελθόν, αφού υπέταξε 1-0 εντός έδρας τη Χιρόνα με πέναλτι του Αντούριθ στο 92’!

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών σε όλο το 90λεπτο για τους γηπεδούχους, που έπεσαν πάνω στον ανίκητο τερματοφύλακα των Καταλανών, Γκόρκα Ιραϊθόθ, ο οποίος παραλίγο να πληγώσει την ομάδα στην οποία αγωνίστηκε επί μια δεκαετία (2007-17).

Έτσι, η Αθλέτικ «έπιασε» τη Βιγιαρεάλ στους 14 πόντους και ανάσανε βαθιά, με τον τεχνικό Γκάιθκα Γκαριτάνο να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της σε αγώνα πρωταθλήματος. Από την άλλη, η Χιρόνα πλήρωσε την ατολμία της και υπέστη την πρώτη ήττα της έπειτα από 6 παιχνίδια.

Οι Βάσκοι μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια στο ματς και πίεσαν ασφυκτικά από τα πρώτα λεπτά. Εντούτοις, ο αντίπαλος τερματοφύλακας τους είπε «όχι» τρεις φορές με εντυπωσιακές επεμβάσεις στο πρώτο τέταρτο!

Στο 21’ η Χιρόνα σκόραρε με τον Στουάνι, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR αφού ο Ουρουγουανός στράικερ βρήκε την μπάλα με το χέρι πριν τη στείλει στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 41’ είχαν μία ακόμα πολύ καλή στιγμή, όμως πάλι ο Ιραϊθόθ αποσόβησε τον κίνδυνο για τους φιλοξενούμενους στο δυνατό σουτ του Κόρντομπα μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε πολύ. Η Αθλέτικ είχε και πάλι τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και τις σημαντικότερες ευκαιρίες με το γνωστό αποτέλεσμα.

Στο 55’ ο Γεράι πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Ιραϊθόθ ήταν σε καίρια θέση και έδιωξε. Η μεγαλύτερη όμως φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 74’, με τον φορ Αντούριθ να παίρνει κεφαλιά, αλλά τον 37χρονο γκολκίπερ να οριζοντιώνεται και να ακουμπάει ελαφρώς την μπάλα για να τη στείλει στο δοκάρι και να διατηρήσει το 0-0.

Στα τελευταία λεπτά εξαντλήθηκαν τα ψυχικά αποθέματα και η… φαντασία των γηπεδούχων, που είχαν δοκιμάσει τα πάντα, μα προκοπή δεν είδαν. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι βαδίζουμε ολοταχώς προς τη «λευκή» ισοπαλία, ήρθε μια φάση στο 91’, με τον Μουνιαΐν να μπαίνει στην περιοχή και να κερδίζει πέναλτι από τον Ραμάλιο.

Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε με περίσσια ψυχραιμία ο Αντούριθ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και νίκησε τον πρώην συμπαίκτη του, Ιραΐθόθ, για να βάλει… φωτιά στις εξέδρες του «Σαν Μαμές».

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση