Άλμα παραμονής για Λεβάντε

Η Λεβάντε κέρδισε την Εϊμπάρ με 2-1 κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της

Τρίποντο χρυσάφι πήρε η Λεβάντε κόντρα στην Εϊμπάρ, καθώς την κέρδισε με 2-1 και ξέφυγε με 7 βαθμούς από τη Λας Πάλμας (ένα ματς λιγότερο).

Στο 2ο λεπτό το σουτ του Κίκε πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 20’ και στο 21’ οι Όιερ και Ντμίτροβιτς πραγματοποίησαν μεγάλες επεμβάσεις σε σουτ των Λεόν και Πατσίνι αντίστοιχα. Και στο 25’, ο Μοράλες σέντραρε απ δεξιά και ο Ρόζερ Μαρτί με προβολή έκανε το 1-0. Στο 35’ ο Οιερ έκανε τραγικό λάθος αλλά το κάλυψε προλαβαίνοντας τον Ζορδάν, ενώ στο 42’ ο Κόκε έβαλε σωτήρια την προβολή σε σουτ του Ίβι.

Στο 48’ ο Κίκε έχασε νέα ευκαιρία και στο 57’ ο Ζορδάν σημάδεψε το δοκάρι του Όιερ και στο 63’ ο Λεόν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζορδάν πήρε την κεφαλιά και ο Τσαρλς εξ επαφής με προβολή έκανε το 1-1. Ωστόσο με τη σέντρα, ο Αρμπίγια έκανε λάθος γύρισμα, ο Μπόατενγκ έκλεψε πέρασε και τον Ντμίτροβιτς και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 2-1. Στο 80’ ο Ινούι αστόχησε από κοντά και  στο 90’ ακυρώθηκε γκολ του Μπόατενγκ για οφσάιντ. Στο ίδιο λεπτό ο Ρομπέρ ένα γύρισμα και ο Όιερ έπιασε την μπάλα με τα χέρια, με τον ρέφερι να δίνει το έμμεσο φάουλ. Ο Λεόν το εκτέλεσε αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα κι έτσι σώθηκε η Λεβάντε.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Όιερ, Κόκε, Λούνα (55’ Πέδρο Λόπεθ), Ρομπέρ, Καμπάσο, Πατσίνι (60’ Μπόατενγκ), Λέρμα, Μοράλες, Καμπάνια (45+2’ Λούκιτς), Ροζέρ Μαρτί, Ίβι Λόπεθ

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Άνχελ (73’ Χουνκά), Ραμίς, Λεόν, Κάπα, Εσκαλάντε (58’ Ινούι), Γκαρσία, Ζορδάν, Ίβι (58’ Τσαλρς), Κίκε

Πηγή: aek365.gr