Αήττητη για 5ο σερί παιχνίδι η Αλαβες

Με τέρμα στις καθυστερήσεις ισοφάρισε την Χετάφε

Σκληρό καρύδι η Αλαβές, που πήρε την ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Χετάφε με γκολ στις καθυστερήσεις κι έμεινε αήττητη για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι

Η πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι ήρθε από την μεριά της Χετάφε στο 11' με τον Μάτα να σουτάρει έξω. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και είχαν καλύτερη κυκλοφορία χωρίς όμως να σημειωθεί κάποια ιδιαίτερη φάση. Στο 26' μετά από λάθος του Ναβάρο στην άμυνα της Αλαβές ο Μάτα σούταρε αλλά ο Πατσέκο ήταν εκεί για να κρατήσει το 0-0. Για να ξαναδούμε φάση στο παιχνίδι έπρεπε να φτάσουμε στο 40'. Η Αλαβές βγήκε ωραία στην αντεπίθεση με τον Καλέρι να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ. Ο Αραμπάρι τον πρόλαβε αλλά άθελα του τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιμπάι Γκόμεθ τον όποιο όμως ''ψάρεψε'' ο Σόρια με αποτέλεσμα να αποκρούσει διατηρώντας το 0-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δοκάρι. Στο 56ο λεπτό η κεφαλιά του Λαγουάρδια σταμάτησε στο δοκάρι του Σορία, ενώ στο 67’ μετά από κόρνερ, ο Καμπρέρα πήρε νέα κεφαλιά με την μπάλα να περνά έξω αυτή τη φορά. Και τελικά στο 80’ ο Αμάτ άλλαξε με τον Μάτα (φάνηκε να βρίσκει την μπάλα με το χέρι στο κοντρόλ) και με όμορφο σουτ έκανε το 0-1. Η Αλαβές δεν τα παράτησε και απείλησε με τον Γκουϊντετί στο 90+1’ και στο 90+3’ μετά από σέντρα του Καλέρι από δεξιά ο Ναβάρο με κεφαλιά, έκανε το 1-1

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγουάρδια, Ναβάρο, Ντουάρτε, Μαρτίν, Γουακασό (Γκαρσία 62'), Μπράσανατς, Ιμπάι Γκόμεθ (Μπούρκι 79'), Γιόνι, Σομπρίνο (Γκουϊντέτι 73'), Καλέρι

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Ντακονάμ, Γκονζάλεθ, Καμπρέρα, Σουάρεθ, Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι (Μπεργκάρα 78'), Πορτίγιο, Άνχελ (Μολίνα 69'), Μάτα, Αμάτ Ντιαγέ (Φαλκιέρ 84')

Πηγή: aek365.com