Αφεντικό των Βάσκων η Σοσιεδάδ

Πήρε το ντέρμπι επικρατώντας 3-1 της Μπιλμπάο στο Σαν Μαμές

Η μάχη των Βάσκων είχε νικητή τη Σοσιεδάδ με την ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν να επικρατεί με 3-1 της Ατλέτικ στο Μπιλμπάο. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπενιάτ εκτέλεσε φάουλ από πολύ πλάγια θέση με τον Μογιάν να διώχνει σε κόρνερ. Κάκιστο από εκεί και πέρα το ματς με την Μπιλμπάο να διατηρεί μια φλύαρη υπεροχή. Φτάσαμε λοιπόν στο 27' όταν ο Γεράι κλότσησε στον λαιμό τον Σανγκάλι.

Με μεγάλη καθυστέρηση ο διαιτητής είδα τη φάση στο VAR και έδωσε το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ογιαρθάμπαλ και έκανε το 1-0 για τους "τσούρι ουρδίν". Η Μπιλμπάο απάντησε σχεδόν με τη σέντρα όταν ο Σουσαέτα έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε με κόντρες στον Μουνιαΐν που εξ επαφής έκανε το 1-1.

Μόλις στο 48', στην επανάληψη, η Σοσιεδάδ πήρε και πάλι το προβάδισμα όταν μετά από ωραίο συνδυασμό ο Σανγκάλι με κοντινό πλασέ νίκησε τον Ουνάι. Στο 73' μετά από κακό γύρισμα του Γεράι, ο Μπαουτίστς πήρε την μπάλα και ο Ουνάι τον ανέτρεψε. Ο Ογιαρθάμπαλ εκτέλεσε εξαιρετικά ένα ακόμα πέναλτι και έγραψε το 1-3. Η Μπιλμπάο σκόραρε στο 79' με τον Αντούριθ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ουνάι Σιμόν, Μαρτίνεθ, Γεράι, Μπενιάτ (84'Σαν Χοσέ), Γουίλιαμς, Μουνιαΐν, Γιούρι, Σουσαέτα, Ντάνι Γκαρθία, Ντε Μάρκος (68'Κάπα), Ραούλ Γκαρθία (68'Αντούριθ).

Ρ.ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μογιά, Ελουστόνδο, Ραούλ Νάβας, Γκοροσαβέλ, Ροντρίγκες, Θουμπέλδια, Ιγιαραμένδι, Πάρδο (66'Θουρουτούθα), Ογιαρθάμπαλ (85'Μορένο), Σανγκάλι (76'Σάντρο), Μπαουτίστα.

Πηγή: aek365.com