Αφεντικό και ζωντανή η Σοσιεδάδ

Πήρε το ντέρμπι των Βάσκων η Σοσιεδάδ, καθώς επικράτησε 3-1 απέναντι στην Μπιλμπάο στο «Ανοέτα».

Η Αθλέτικ πλήρωσε το τραγικό πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο. Αρχικά άνοιξαν το σκορ ύστερα από αυτογκόλ του Σαν Χοσέ στο 15’ και στο 36’ ύστερα από ωραία αντεπίθεση και ασίστ του Γιανουζάι, ο Οϊαρθάμπαλ με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Σαν Χοσέ ήθελε να ανοίξει η Γη να τον καταπιεί αφού έπειτα από νέο αυτογκόλ στο 54΄ είδε το σκορ να γίνεται 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα η Μπιλμπάο μείωσε με πέναλτι του Ραούλ Γκαρθία, όμως δεν κατάφερε να βρει ακόμη ένα τέρμα και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Σαν Σεμπαστιάν ύστερα από τρία χρόνια.