Βουλιάζει και… υποβρύχια αυτή η Σοσιεδάδ

Αυτή η Σοσιεδάδ, βουλιάζει και… υποβρύχια. Η εκπληκτική ομάδα του Εουσέμπιο επικράτησε 3-1 της Βιγιαρεάλ και «αγκάλιασε» την πρόκρισή της στα προημιτελικά του ισπανικού κυπέλλου.

Η Σοσιεδάδ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τη συμπλήρωση 33 λεπτών βρέθηκε να προηγείται με 2-0. Ο Γουίλιαν Χοσέ με ωραίο τσιμπητό πλασέ στο 17’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Κάρλος Βέλα δεκαέξι λεπτά μετά να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων μετά από τραγική συνεννόηση των Γκασπάρ και Ασένσιο. Σαν να μην έφθανε αυτό για τη Βιγιαρεάλ, η Σοσιεδάδ σκόραρε και τρίτη φορά. Στο 73’ ο Ογιαρθαμπάλ μπήκε από πλάγια στην περιοχή και με ένα κεραυνό έγραψε το 3-0, με τον Τριχιέρος να διαμορφώνει το τελικό σκορ (3-1) τέσσερα λεπτά μετά με καταπληκτικό μακρινό βολέ.

Στο άλλο ματς της ίδιας ώρας, Αλκορκόν και Κόρδοβα έμειναν στο 0-0 και θα λύσουν τις διαφορές τους στο δεύτερο παιχνίδι.