Eπική ανατροπή για Σεβίλλη (vid)

Στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Λα Κορούνια με 3-2.

Τι κι αν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, οι Ανδαλουσιάνοι δεν πτοήθηκαν και με μία επική ανατροπή έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από το «Ριαθόρ».

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι. Μόλις στο 56ο δευτερόλεπτο ο Μπάμπελ έδωσε προβάδισμα στη «Ντέπορ» ενώ στο 42’ ο Αντόνε έκανε το 2-0. Οι Σεβιγιάνοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 2-1 με τον Ενζονζί ένα λεπτό πριν από την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 87’ με τον Βιτόλο ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μερλάδο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Λα Κορούνια: Τιτόν, Χουανφράν (79’ Αρίμπας), Σίντνεϊ, Αλμπεντόσα, Λουιζίνιο, Μοσκέρα, Γκιγιέρμε, Μπάμπελ, Γκάμα, Τσολάκ (62’ Μπόρχες), Αντόνε (90+1’ Μορένο).

Σεβίλλη: Ρίκο, Μαριάνο, Μερκάδο, Καρίσο (46’ Βιτόλο0, Παρέχα, Εσκουδέρο, Ενζονζί, Κρανεβίτερ, Σαράμπια (76’ Μπεν Γιεντέρ), Γκάνσο (70’ Βάσκες), Βιέτο.

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση